Vláda podpořila úplný zákaz kouření v restauracích

  • Zveřejněno: 07.06.2015
  • Autor: (red)

Od začátku příštího roku by měl v Česku platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Příslušný návrh zákona schválila vláda, řekl novinářům ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Norma také zakazuje prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu. Odborníci na závislosti vidí rozhodnutí vlády jako krok správným směrem, norma ale celou oblast závislostí podle nich neupravuje dostatečně.

„Návrh dostal jednomyslnou podporu všech členů vlády. Podle mě je to jasný signál, že má podporu a neměl by mít problém v Poslanecké sněmovně a v Senátu,“ komentoval výsledek středečního jednání Němeček.

„Cílem zákona je především zavedení dalších opatření směřujících k ochraně zdraví občanů a snaha o snížení škod souvisejících s užíváním tabáku, alkoholu a jiných návykových látek,“ stojí ve vládním materiálu.
Zákaz se má týkat i elektronických cigaret a bylinných výrobků ke kouření. Platit má například i na koncertech, tanečních zábavách, v kinech, sportovních halách nebo školách. Cigarety a alkoholické nápoje by se nesměly prodávat v automatu.
Pokud zákon začne platit, bude za kouření v restauraci a podobných zařízeních hrozit provozovateli pokuta až 50 tisíc korun, dotyčnému kuřákovi až 5000 korun.
Podle zákona by také měl být v nabídce restauračních zařízení nápoj levnější než alkoholické nápoje.Pokud se budou v zařízeních pohybovat podnapilé děti, budou moci kontroloři podnik na dva dny zavřít. Stoupají také pokuty za nalití alkoholu dětem na dva milióny a dospívajícím na milión korun.
 
 
  • Zdroj: e-sondy.cz