Vláda možná při plánované revizi svého programového prohlášení vypustí záměr snížit odvody firem na sociální pojištění zaměstnanců o dva procentní body. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Stát si podle něj v současné situaci nemůže dovolit výpadek příjmů. O změnách v prohlášení nyní jednají pracovní skupiny. Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy to není vhodné řešení. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula zmínil, že jde o dobrou zprávu, ale zároveň podotkl, že by se vláda měla zabývat spíš konkrétními kroky pomoci občanům než programovému prohlášení.
O vypuštění nižších odvodů se na vládní úrovni ještě povedou diskuse, prohlásil Marina Jurečka. Ale z jeho pohledu, není s ohledem na ekonomickou situaci a nutnost podporovat ohrožené sociální skupiny, vhodná doba na podobnou změnu. Podle něho je nutné se podívat nejen na výdaje, ale také na příjmy. Načež dodal, že v tomto kontextu si nemyslí, že je reálné to v průběhu příštích dvou let ještě zvládnout, a to z toho důvodu, že by šlo o výpadek příjmů rozpočtu v řádu desítek miliard korun.
Zároveň dodal, že největší změny v programovém prohlášení budou v energetické a daňové oblasti. Ve své sociální kapitole neplánuje škrtat, chce se zaměřit například na zvýšení rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. Konstatoval, že jsou zde dvě velmi zranitelné skupiny lidí, a to rodiče s malými dětmi a lidé s různými typy handicapů.
Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu uvedl, že ustoupení od snížení odvodů nepovažuje za vhodné řešení. Podle něho je v České republice jedno z největších zdanění práce. Proto si myslí, že jak zaměstnavatelé, tak i zaměstnanci, by byli rádi, kdyby odvody firem na sociální pojištění šly o dvě procenta dolů. Přitom dále podotkl, že vláda by měla inflaci, a ekonomické problémy obyvatel, řešit spíše zastropováním cen energií a takzvaným sociálním tarifem.
Vláda, podle něho, neřeší příčiny energetické krize, jen její důsledky. Současně podotkl, že důsledkem nakonec bude, že stát vydá sto až dvě stě miliard na kompenzace energií překupníkům a tyto peníze budou ve státním rozpočtu chybět. Přičemž k tomu uvedl, že v České republice se elektrická energie vyrábí za korunu a prodává se za osm korun, načež zastropování ceny je na pěti korunách. Proto také dodal, že stát to bude kompenzovat překupníkům, kteří jsou hlavně zahraniční. Jde například o německý RWE. Podle něho kompenzace půjdou i tuzemským překupníkům. Proto by vláda měla vyhlásit sociální tarif. Poté vyzval vládu, aby převzala zodpovědnost za výrobu a distribuci a cenovou politiku minimálně elektrické energie v České republice.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že s krokem souhlasí. Podle něho je to dobrá zpráva, ale vláda by v těchto dobrých zprávách měla pokračovat. Konstatoval, že odbory připomínaly, že vláda nemá vůbec nic napsáno o tom, že například otevře debatu k celému daňovému systému, nejen k jednotlivé dani. Zdůraznil, že právě toto je, podle něho, důležité. Načež dodal, že vláda by se měla, spíše než revizi programových dokumentů, věnovat konkrétním krokům, jako například pomocí regulace cen, a to s využitím zákona o cenách.
Josef Středula dále uvedl, že zákon o cenách je platný a je již schválen v době před 32 lety. Proto navrhuje použít takzvanou věcně usměrněnou cenu, to je podívat se na výši marží, protože to zákon o cenách umožňuje. Konstatoval, že by řešil marže u obchodníků s vodou, potravinami a stejně tak u elektrické energie. Dále dodal, že tento nástroj měla vláda využívat již dávno. Současně k tomu dodal, že jestliže chce vláda řešit inflaci, tak nelze jen čekat na rozhodnutí České národní banky, ale chce to i aktivní přístup vlády, která má nástroj, který může ochránit lidi a firmy.
Vláda koncem loňského roku ohlásila, že se chystá revidovat programové prohlášení kvůli dopadům energetické krize a války na Ukrajině, zvýšeným výdajům i snaze snížit zadlužování státu. Změny chce připravit v prvním čtvrtletí roku 2023.