Víte o tom, že jste sledováni?

  • Zveřejněno: 06.03.2016

 

Počátkem letošního roku mne překvapilo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, které vlastně legalizovalo právo zaměstnavatele sledovat zaměstnance, číst jeho soukromé emaily, odposlouchávat jeho hovory, pokud jsou vedené na výpočetní technice nebo telekomunikačním zařízení ve vlastnictví zaměstnavatele. Rozhodnutí Evropského soudu bylo pro mne šokem, ale je pravda, že i náš zákon č. 262/2006 Sb.,  - zákoník práce v paragrafu 316 uvádí :

(1)  Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele, včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu podle věty první je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.

Na základě tohoto paragrafu také v roce 2012 rozhodl Nejvyšší soud, že zneužití počítače k soukromým účelům nebo k zábavě v pracovní době může vést k okamžité výpovědi. Protože víme, že v dnešní době sleduje a nahrává skoro každý každého, musíme širokou veřejnost na tuto možnost upozornit tak, aby nedocházelo mezi zaměstnanci a zaměstnavateli ke zbytečným konfliktům.

V dnešní době je jednoduché kohokoli sledovat a odposlouchávat, zvláště když máte k užívání firemní telefon nebo počítač. V tomto případě není problém pro zaměstnavatele instalovat do těchto zařízení software pro monitorování počítače, nebo mobilního telefonu, které zajistí maximum informací:

Programy na sledování počítače mohou disponovat následujícími funkcemi:

·        Nahrávání snímků obrazovky – kompletní „videozáznam“ všeho, co se zobrazilo na monitoru.

·        Sledování a záznam stisknutých kláves – psaný text, webové adresy, emailové adresy, hesla a přihlašovací údaje.

·        Odposlech a záznam komunikace – přehledné a relevantní ukládání textové a hlasové komunikace uskutečněné pomocí programů Skype, ICQ, QIP, Miranda, Windows Live Messenger, MSN Messenger, Google Talk a Yahoo Messenger atd.

·        Monitorování sociální sítě Facebook – odposlech Facebooku zajistí kompletní přehled přátel, statusů, komentářů, fotografií, soukromých zpráv a chatu; vyhledá se z textového záznamu a snímků obrazovky.

·        Sledování a záznam aktivity na internetu – prohlížené stránky, navštívené odkazy, internetový chat, konverzace na seznamce, atd.

·        Monitorování emailových zpráv – kontrola emailových schránek přes webové rozhraní a pomocí poštovních programů, například Outlook, Windows Mail, Thunderbird, atd.

·        Odposlech a záznam prostoru okolo počítače – ukládání všech rozhovorů, které zachytí mikrofon počítače.

Programy na sledování tabletu, mobilního telefonu, mohou disponovat následujícími funkcemi:

 

·                    Záznam okolních rozhovorů; odposlech zpráv iMessage a e-mailů;

·                    odposlech komunikace aplikací Facebook, Skype, Viber a dalších;

·                    přístup ke všem kontaktům v adresáři,

·                    sledování kalendáře a poznámek; GPS sledování polohy,

·                    automatické stažení fotografií a videozáznamů,

·                    monitorování internetového prohlížeče.

 

            Pokud si myslíte, že se to u vás v práci neděje, že nemáte namontováno sledovací zařízení, tak jste asi ve velkém omylu. Softwarové firmy odhadují, že již více jak 50% zaměstnavatelů chrání svou firmu před nekalou činností zaměstnanců tím, že je sledují a zaměstnanci o tom nemají ani tušení.

Zaměstnanci o sledování nemají ani tušení a v tom je právě ten problém. Pokud by ale došlo na lámání chleba u soudu, tak v tomto případě by mělo být rozhodnutí soudu jednoznačné. Zaměstnavatel má povinnost seznámit zaměstnance s tím, že je jeho zařízení sledováno, pokud by tak neučinil, neměly by být výsledky sledování přijaty jako důkaz. Těžko by ale byl odsouzen zaměstnavatel za to, že do svého zařízení nainstaloval sledovací zařízení a získaná data dále nezneužíval. Je ale otázkou, jak by se soud postavil k problému sledování pohybu zaměstnance po pracovní době, což se také často děje. Zaměstnavatel potom ví, kde se pohybujete, ví kam chodíte na večeři, ví kam chodíte spát a to už je dost závažný vstup do vašich práv jako občana. Tak tedy pozor!!

A jedna rada na závěr, pokud používáte firemní počítač nebo mobilní telefon, chovejte se tak, jako byste byli sledováni, nepoužívejte je pro soukromé účely, nepomlouvejte šéfa v jejich blízkosti – nevíte kdo vás právě poslouchá.

Pěkný den přeje:

ing. Jaromír Šedivec, svazový inspektor BOZP – OSPZV ASO ČR, člen Rady vlády ČR pro BOZP

  • Zdroj: OSPZV-ASO CR