Tripartita se zabývala dopady nového systému obchodování s emisními povolenkami, ekonomickou diplomacií nebo prioritami kohezní politiky po roce 2028

  • Zveřejněno: 11.07.2025
Ve čtvrtek 10. července 2025 se ve Strakově akademii uskutečnila 180. plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody. Sociální partneři diskutovali například o dopadech zavedení emisního obchodování EU ETS2, o prioritách České republiky při projednávání unijní politiky soudržnosti v novém programovém období po roce 2028 nebo o financování programů ekonomické diplomacie v letošním roce. Tripartity se sešla k plenární schůzi naposledy před podzimními parlamentními volbami.
 
Zástupci vlády s představiteli zaměstnanců a zaměstnavatelů prodiskutovali dopadovou analýzu zavedení emisního obchodování EU ETS2. Vláda sociální partnery ujistila, že pro Českou republiku jsou současné parametry nového systému obchodování s emisními povolenkami nepřijatelné. Česká republika sice nezískala dostatečnou podporu mezi ostatními členskými státy pro zrušení nebo odložení EU ETS2, ale intenzivním vyjednáváním se podařilo získat nadpoloviční většinu členských zemí EU pro zásadní úpravy systému. Ty mají zajistit, že obchodování s emisními povolenkami bude předvídatelné a nebude mít významnější negativní dopad na občany nebo na firmy.

Tripartita se zabývala otázkou národních priorit politiky soudržnosti v dalším programovém období po roce 2028. Debatu nad strategickým rámcem politiky soudržnosti zahájila vláda na schůzi 2. července a k debatě se vrátí po prázdninách. Budoucí schválení strategického rámce je nezbytné pro jednotnou pozici Česka vůči Evropské komisi, pro možnost aktivně ovlivňovat budoucí podobu politiky soudržnosti a hájit zájmy regionů. Strategický rámec bude také dál doplněn po zveřejnění víceletého finančního rámce a sektorové legislativy. Česká republika je připravena v rámci EU aktivně spolupracovat na budoucím nastavení politiky soudržnosti.

Sociální partneři projednali také akční plán na podporu kolektivního vyjednávání. Česko neplní ze strany EU požadovanou hranici 80 % pokrytí zájmů zaměstnanců kolektivními smlouvami, proto je na základě unijní směrnice povinno přijmout konkrétní opatření s jasným harmonogramem k navýšení tohoto podílu. Některá opatření se už promítla například do schválené novely zákoníku práce, Ministerstvo práce a sociálních věcí pak ve spolupráci s odbory a zaměstnavatelskými organizacemi připravilo další kroky, které jsou shrnuty do akčního plánu. Mezi hlavní okruhy návrhů patří třeba zlepšení dostupnosti dat o kolektivním vyjednávání pro účely vykazování pokrytí zaměstnanců kolektivními smlouvami nebo o vznik informačního webového portálu na podporu kolektivního vyjednávání.

Zástupci vlády také informovali kolegy z tripartity o aktuálních aktivitách v ekonomické diplomacii státu. Od roku 2022 se uskutečnilo celkem 66 misí ústavních činitelů do 70 zemí světa, kterých se zúčastnilo 1 500 zástupců hospodářské sféry, od roku 2023 se Ministerstvo zahraničních věcí nově věnuje také vědecké diplomacii, kterou pokrývají ekonomičtí a vědečtí diplomaté. V letošním roce jednotlivé resorty vydají na aktivity spojené s ekonomickou diplomacií ve prospěch českých firem celkem 14,03 milionu korun. Mezi podporované aktivity patří například účast na konferencích, workshopech, incomingových misích nebo na výstavách a veletrzích.

Červencová plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody byla poslední plánovanou v tomto funkčním období vlády Petra Fialy. Zástupci vlády proto na konci jednání poděkovali sociální partnerům za spolupráci a konstruktivní debatu, díky níž se podařilo vyřešit či posunout řadu problémů, které trápí české zaměstnance či zaměstnavatele.

 



  • Zdroj: Úřad vlády České republiky