Stát jde do boje se suchem. Za kukuřici ve svažitém terénu může zemědělec přijít o dotace

  • Zveřejněno: 31.08.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

Podle zpravodajství České televize se na Úřadu vlády ČR kvůli nedostatku vody poprvé sešla takzvaná koalice boje proti suchu. Zasedli v ní mimo jiné úředníci, vědci a tři ministři. Cílem je koordinovat a urychlovat všechna možná opatření. Ministr životního prostředí Richard Brabec v Interview ČT24 řekl, že zemědělci by od ledna příštího roku mohli například přijít o značnou část dotací, pokud vysadí kukuřici do svažitého terénu.

Zemědělská půda má podle odborníků největší rezervu z hlediska zadržování vody. Centimetr ornice se přitom tvoří až stovky let. Od 1. ledna 2019 proto podle Richarda Brabce budou muset být na čtvrtině zemědělské půdy v České republice dodržovány přísné standardy zemědělské praxe, které ochrání půdu před erozí. 

Ve svažitém terénu tak například nebude možné sázet kukuřici. Pokud to zemědělec nebude dodržovat, můžou mu být zkráceny dotace. Podle ministra Richarda Brabce by mělo jít o citelné částky, které „budou bolet“. „Pokud má sedlák zdravý rozum, nemůže problémy dopustit,“ podotkl. Nevhodně zasazená kukuřice totiž snižuje schopnost pole zadržet vodu, která rychle odtéká a odnáší i ornici.

Boj suchu vyhlašuje i ministerstvo zemědělství, kdy se tímto směrem zaměří i pozemkové úpravy prováděné státem. Budou se dělat pouze takové, které budou mít protierozní funkci nebo budou zadržovat vodu v krajině. Česká zemědělská univerzita (ČZU) dostala za úkol v tom duchu upravit metodiku. Po jednání národní platformy pro boj proti suchu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Podle rektora ČZU Petra Skleničky akcentovala dosavadní metodika ochranu před povodněmi. „Do dneška nereagovala na sucho,“ uvedl. Nové projekty se proto musí připravovat s dlouhodobou vizí a měly by již reagovat na postupnou klimatickou změnu.

Změnit by se měla i pravidla pro terénní úpravy k zachycování srážkových vod do výšky 1,5 metru. Měly by jít vybudovat pouze na ohlášení. Nyní je nutné mít stavební povolení. Ministerstvo chce, aby se stavební zákon změnil do půl roku. Nedávno ministerstvo zemědělství ohlásilo, že by podobně mohly být stavěné i rybníky do velikosti dvou hektarů, s výškou hráze také do 1,5 metru. Cílem je, aby lidé mohli na vlastním pozemku malý rybník postavit snadněji než dosud. Podle odborníků malé rybníky podpoří biodiverzitu, vegetaci a celkově zlepší krajinný ráz, který bude odolnější proti suchu. Tuto myšlenku navrhuje a prosazuje ministr zemědělství Miroslav Toman, přičemž ministerstvo pro místní rozvoj je připravené o této změně jednat.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce český stát očekává, že se situace ohledně sucha na většině území naší republiky bude dál zhoršovat. Proto se všechny projekty související se suchem musí zrychlit. Ministr Richard Brabec k tomu dále poznamenal, že se na nich mělo začít pracovat před patnácti lety, ale ve skutečnosti se začalo před čtyřmi roky.

Zároveň poznamenal, že lidé by se měli naučit využívat i nepitnou vodu. Konstatoval, že lidé běžně splachují záchody pitnou vodou, málokdo má dvojí vedení vody. Podle ministra Richarda Brabce se ale lidé u nás začínají učit šetřit s vodou, vždyť za posledních patnáct let se podle Brabce snížila spotřeba na obyvatele o polovinu. Roli v tom ovšem hraje i to, že cena vody se za posledních třicet let zvedla téměř o stonásobek.

Zpravodajství České televize dále uvedlo, že na některých místech České republiky už má nyní sucho konkrétní dopady. Řada obcí například zakázala zalévání zahrad nebo napouštění bazénů. Povodí Odry oznámilo, že pokud i v dalších měsících nebude častěji pršet, začne pravděpodobně v listopadu regulovat dodávky vody pro průmyslové podniky v Moravskoslezském kraji.

Objevily se proto i názory, že by lidé měli platit i za vodu ze studní. Ta je nyní osvobozená od poplatku, pokud je odběr do šesti tisíc kubíků, tedy šesti milionů litrů ročně. Po řadu České televize Interview ministr Richard Brabec k tomu řekl, že se v novele vodního zákona nepředpokládá, že by Česká republika toto změnila. „Uvažujeme pouze o tom, že bychom vysoké odběry začali evidovat,“ dodal.

Letošní sucho má nejviditelnější dopad na krajinu. Hrajeme o to, co se stane po roce 2050, tvrdí odborníci

Česká televize dále upozornila, že řada opatření, která mají pomoci v boji se suchem, funguje už nyní. Například lidé mohou žádat o dotace v projektu Dešťovka. Z národních prostředků se financuje i budování nových zdrojů pitné vody. Obce můžou žádat peníze na výstavbu nebo posílení vodovodní infrastruktury – vodovodů, kanalizací, čistíren odpadních vod nebo vodojemů.

Ministerstvo pro místní rozvoj letos na podzim vypíše národní dotační programy za 3,2 miliardy korun. Podporovat chce zejména projekty, které řeší například záchyt dešťové vody u bytové výstavby nebo budování vsakovacích pásů při modernizaci místních komunikací.