České domácnosti loni spotřebovaly v průměru 93 litrů vody na osobu každý den. To je nejvíce od roku 2008. Nyní vodné a stočné v řadě měst a obcí zdraží až o třetinu. Pro deník Právo to sdělil ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
Mezi roky 2020 a 2021stoupla průměrná spotřeba vody o dva litry. Vyplývá to z údajů, které v tomto týdnu zveřejnil ve své ročence Český statistický úřad (ČSÚ).
Podle statistik se přitom výrazně liší spotřeba vody v regionech. Výrazně vyšší byla v hlavním městě Praze, kde loni v průměru činila 120 litrů denně. Naopak nejmenší byla ve Zlínském kraji, a to 81 litrů na osobu v domácnosti denně.
Deník Právo k tomu dále uvedl, že spotřeba domácností setrvale roste už od roku 2013. Podle mluvčího organizace Greenpeace Lukáše Hrábka to zapříčiňují dva fenomény. Prvním z nich je horko a sucho, které jsme zažili v posledních letech. Dá se totiž říci, že v letech 2015 až 2020 byla u nás nejsušší pětiletka za posledních 500 let. Důsledkem tohoto sucha byla vyšší potřeba vody na zalévání květin, zahrádek či na pití.
Druhým fenoménem, podle Lukáše Hrábka, byly covidové uzávěry a v důsledku toho i více lidí pracujících z domova, a to konkrétně v letech 2020 a 2021.
Podle Lukáše Hrábka to zjevně ukazuje, že část spotřeby vody se přenesla z firem do domácností. Potvrzuje to i ukazatel celkové spotřeby vody nejen v domácnostech rozpočtený na osobu. Loni činil 130 litrů, předloni 129 litrů, ale v předcovidovém roce 2019 dohromady 134 litrů.
I podle dalších analytiků byl za nárůstem spotřeby vody domácností home office a distanční školní výuka začátkem roku. Školy a školky loni kvůli covidu otevíraly až v květnu.
„Většinu pitné vody lidé spotřebovávají v domácnostech při mytí, splachování toalet či praní. Vzhledem k rostoucím cenám vodného a stočného lze očekávat, že se lidé budou snažit s vodou více šetřit,“ komentoval to ekonom BHS Štěpán Křeček.
Připustil ale také, že by někteří lidé mohli přestat nakupovat balené vody a raději budou pít levnější, kohoutkovou vodu, ačkoliv to zvýší spotřebu jen mírně.
„Za velké plýtvání se dá označit situace, kdy lidé používají pitnou vodu na zalévání svých zahrad. V těchto případech je vhodné využívat dešťovou vodu. Velkou výhodu mají lidé vlastnící studny s pitnou vodou, které jim mohou ušetřit nemalé peníze,“ dodal Křeček.
Již loni si Češi za vodu připlatili v průměru kolem pěti procent, výraznější skok pak má přijít po Novém roce.
Zvýšení cen nebude plošné, ale bude se v jednotlivých lokalitách lišit. Například v Praze se zvýší ceny o necelou pětinu.
Zdražení již oznámily vodárenské firmy také například v Českých Budějovicích, Karlových Varech, Pardubicích, Hradci Králové nebo Jihlavě, kde se cena zvedne ze 101 na 130 korun za kubík.