Sněmovna zrušila superhrubou mzdu, změny připraví stát o 130 miliard

  • Zveřejněno: 21.11.2020
  • Autor: ČTK, red OS KOVO
Zdaňování takzvané superhrubé mzdy v tuzemsku po 13 letech zřejmě skončí. Sněmovna při nočním schvalování daňového balíčku přijala návrh premiéra Andreje Babiše, který toto zdaňování ruší. Místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou asi nad 140.000 korun měsíčně část příjmů nad tuto hranici sazbou 23 procent. Zrušení ještě není definitivní. Zákon musí posoudit Senát a podepsat prezident. Sněmovna schválila rovněž takzvaný stravenkový paušál jako alternativu k současným stravenkám. Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová. Podle předsedy OS KOVO Jaroslava Součka jde o kastrofu pro státní rozpočet.
 
„Jde o líbivé splnění programového prohlášení vlády ze strany hnutí ANO, které ale vzniklo za zcela jiných podmínek, než je dnešní doba covidová! Je to katastrofa pro státní rozpočet. Je to katastrofa pro příští vládu, která vznikne po parlamentních volbách v roce 2021. Je jen otázka času, kdy bude muset nová vláda zvýšit nepřímé daně (např. na potraviny, pohonné hmoty atd.) a zprivatizovat veřejné služby (např. zdravotnictví). Jinak nebude schopna splácet půjčky mezinárodním finančním institucím, které si na krytí schodku státního rozpočtu bude muset vzít. To bude kruté vystřízlivění pro občany, ale to už bude pozdě, pokud se nevzpamatují před volbami do poslanecké sněmovny v roce 2021,“ zdůraznil předseda OS KOVO Jaroslav Souček.
 
Proti Babišovu návrhu na zrušení superhrubé mzdy již dříve protestovala Národní rozpočtová rada. Podle ministryně financí Aleny Schillerové podporuje Babišův návrh prezident Miloš Zeman, ale pouze na dva roky. Schválený Babišův návrh však není časově ohraničen. Podle ministryně nebylo legislativně možné ho časově omezit.
 
Podle výpočtu Národní rozpočtové rady bude zrušení superhrubé mzdy podle Babišova návrhu znamenat výpadek celkových daňových příjmů 88 miliard korun. Z toho by o 58,1 miliardy korun přišel státní rozpočet, o 7,8 miliardy rozpočty krajů a o 22,1 miliardy korun příjmy obcí.
 
Ministryně Schillerová odhadla dopad schválených poslaneckých změn do veřejných rozpočtů zhruba na 130 miliard korun. Z toho jen na státní rozpočet podle ní připadne 87 miliard. Například zvýšení daňové slevy na poplatníka podle ní bude znamenat výpadek 35 miliard korun.
 
Sněmovna schválila návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka. Dosud činí 24.840 korun a nově by měla odpovídat průměrné hrubé mzdě za předminulý rok. Poslanec uvádí, že v roce 2021 by činila sleva 34.125 korun.
 
Sněmovna spolu s tím v daňovém balíčku schválila také zavedení stravenkového paušálu. Přijala i snížení sazby spotřební daně z motorové nafty o korunu na litr. Naopak nepřijala žádný návrh na zvýšení sazeb daně z hazardu.
 
 
 
  • Zdroj: OS KOVO