Senát potvrdil opatření na zmírnění koronavirové krize. Prošlo pozastavení EET i rozšíření ošetřovného

 • Zveřejněno: 25.03.2020
 • Autor: Miroslav Svoboda

Jen den poté, co poslanci zrychleně schválili balík zákonů, od kterých si vláda slibuje zmírnění dopadů koronavirové krize, učinili totéž i senátoři. Pět předpisů, které k nim přišly, schválili beze změn. Po podpisu prezidenta tedy již začnou platit. Jde o pozastavení elektronické evidence tržeb, rozšíření ošetřovného, odpuštění části záloh na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ a změny termínů zkoušek na středních školách.

Podle zpravodajství České televize prvním bodem, kterým se Senát zabýval, bylo pozastavení povinnosti elektronické evidence tržeb. Podnikatelé ji nebudou muset dodržovat po celou dobu nouzového stavu a ještě tři měsíce poté. Hlasování bylo jednoznačné, pro byli všichni přítomní senátoři.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) senátorům řekla, že pozastavení EET prosazuje proto, aby omezila návštěvy na finančních úřadech. Formálně totiž od 1. května začíná 3. a 4. vlna, proto by se měli další podnikatelé dojít vyzvednout účtenky nebo autentizační údaje. Navíc nastává doba, kdy většina poplatníků z první i druhé fáze musí vyměnit své dosavadní certifikáty a získat nové autentizace.

Česká televize dále uvedla, při schvalování ošetřovného se senátoři zdrželi. Poslanci v úterý schválili, a do Senátu tedy poslali také zákon rozšiřující ošetřovné. Nově na ně budou mít rodiče dětí do 13 let, a to po celou dobu, kdy nechodí do školy. Výše ošetřovného zůstane na 60 procentech základu mzdy nebo platu a bude se nadále týkat jen zaměstnanců.

Ačkoli se senátoři dohodli, že nechají zákony projít tak, jak přišly, Lukáš Wagenknecht (SEN21) s omluvou přišel s požadavkem na změnu ošetřovného tak, aby se vztáhlo i na OSVČ a také lidi zaměstnané na dohodu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je ale přesvědčena, že tito lidé mohou požádat o mimořádnou okamžitou pomoc, když se ocitnou v nouzi. Ta je pro ně podle ministryně mnohem výhodnější.

Nakonec ale pozměňovací návrh nebyl podán z procedurálních důvodů, protože zákon byl schvalován hned po obecné rozpravě. Ministryně Jana Maláčová ale slíbila větší revizi fungování zaměstnávání na dohodu. Zvýšení ošetřovného tak prošlo Senátem 45 hlasy (proti nebyl nikdo) ve sněmovním respektive vládním znění.

Dalším bodem jednání v Senátu byla otázka posunu termínů přijímacích zkoušek na střední školy i maturit. Ty by se dokonce vůbec nemusely uskutečnit, kdyby se školy neotevřely před 1. červnem – pak by maturanti dostali známky z průměru posledních tří vysvědčení. Kdo by s takovými známkami nesouhlasil, mohl by po prázdninách absolvovat přezkoušení, řekl ministr školství Robert Plaga. Podle něho se přijímací zkoušky se uskuteční jistě, ale v jiném termínu s tím, že úprava se týká termínu, nikoliv úpravy obsahu a formy.

Živnostníkům, kterých se netýká ošetřovné, byť jim ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) slíbil mimořádné státní dotace k témuž účelu, by mělo v současné situace ulehčit půlroční odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění. To byly zbylé dva z pěti bodů, které Senát schválil.

Česká televize rovněž informovala o tom, že schvalování těchto zákonů proběhlo v Senátu zrychleně. Za běžných okolností trvá schvalování zákonů totiž měsíce. Vládní návrhy, které souvisejí s opatřeními proti koronaviru, ale absolvují cestu na Hrad za pouhé dva dny. Umožňuje to stav legislativní nouze.

V Senátu sice výbory své stanovisko vydaly, místo týdnů na to ale měly jen pár hodin – do začátku plenární schůze ve 14 hodin. Plénum horní komory zákony projedná necelých 24 hodin po jejich schválení ve sněmovně, což je také neobvyklé. Obvyklá lhůta je třicetidenní. Výbory nakonec doporučily předložené zákony schválit.

Změny schválené v souvislosti s opatřeními proti koronaviru:

Ošetřovné:

 • pro rodiče dětí do 13 let na celou dobu uzavření škol
 • zůstává na 60 % redukovaného vyměřovacího základu

Sociální a zdravotní pojištění:

 • odpuštění minimální výše pojištění pro OSVČ za březen až srpen
 • možný odklad platby nad hodnotu minimálních záloh na rok 2021

Elektronická evidence tržeb:

 • pozastavení do konce nouzového stavu a na tři následující měsíce

Maturitní a přijímací zkoušky na střední školy:

 • přijímací zkoušky proběhnou nejdříve dva týdny po otevření škol
 • maturity proběhnou týden po přijímacích zkouškách, otevřou-li se školy do 1. června
 • maturity neproběhnou, neotevřou-li se školy do 1. června

Česká televize také upozornila, že senátoři se nevyjádří k dalšímu klíčovému zákonu, který v úterý prošel sněmovnou a s ostatními předpisy úzce souvisí, to je ke státnímu rozpočtu. Jeho plánovaný schodek se zvýší ze 40 na 200 miliard korun. Rozpočet ale schvalují výhradně poslanci, Senát se jím vůbec nezabývá.

Pod zákonem o státním rozpočtu je ale potřeba prezidentův podpis a ten na novele schválené v úterý již je. Miloš Zeman materiál podepsal ve středu.

 • Zdroj: Česká televize