Průmyslová produkce v květnu klesla

  • Zveřejněno: 09.07.2024

Průmyslová produkce v květnu meziročně reálně klesla o 3,2 %. Meziměsíčně byla nižší o 2,2 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 0,8 %.

Průmyslová produkce v květnu 2024 byla reálně meziměsíčně nižší o 2,2 %. Meziročně klesla o 3,2 %. „Pokles průmyslové produkce v květnu nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, kde letošní prozatím nejslabší měsíc narazil na vyšší srovnávací základnu. Dále se prohloubil pokles ve výrobě strojů a zařízení, kde slabší poptávka zasáhla zejména výrobu zemědělských strojů nebo průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. O čtvrtinu meziročně klesla produkce ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, avšak tento pokles ovlivnila vysoká srovnávací základna z loňského května a také dostatečná zakázková náplň z minulých měsíců. O desetinu byla nižší produkce ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Na druhé straně oživení produkce pokračovalo ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a potravinářském a nápojovém průmyslu. Výroba a rozvod elektřiny, plynu a klimatizovaného vzduchu vzrostla meziročně o 7 %, a to zejména vlivem nízké srovnávací základny.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v květnu 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 0,8 %, přičemž dynamika nových zakázek ze zahraničí i tuzemských zakázek byla shodná. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 3,0 %. „Hodnotě nových průmyslových zakázek do černých čísel nejvíce pomohla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Po loňském slabším roce dochází k oživení poptávky a oproti loňskému květnu se v tomto odvětví hodnota nových zakázek zvýšila o čtvrtinu. Zakázky přibyly i ve výrobě motorových vozidel a v chemickém průmyslu,“ říká Marta Ortová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Pokles hodnoty nových zakázek zaznamenala odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba elektrických zařízení (kde se zčásti projevila vyšší srovnávací základna) a výroba strojů a zařízení. Pokračoval i pokles poptávky ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu 2024 meziročně snížil o 2,0 %.

Dle Eurostatem zveřejněných údajů v dubnu 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 2 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 15,7 %) a Lotyšsko (o 7,8 %). Německý průmysl klesl o 3,7 %, výkon českého průmyslu se snížil o 0,4 %. Naopak nejvíce vzrostl dánský průmysl (o 17,4 %) a řecký průmysl (o 10,8 %). Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce poklesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (o 11 %) a  nejvyšší růst zaznamenala výroba potravinářských výrobků (o 5,4 %). Údaje za květen zveřejní Eurostat podle předběžného harmonogramu 15. 7. 2024.

  • Zdroj: Český statistický úřad