Podle Středuly vláda ukazuje trestuhodnou nečinnost a svádí to na předsednictví v EU

  • Zveřejněno: 17.08.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a kandidát na prezidenta ČR Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi Petru Fialovi (ODS) vyzval vládu, aby okamžitě začala řešit energetickou krizi. Premiér podle něj zatím nepoužil ani zákon o cenách, který nabízí možnost regulování cen. Jiné země to udělaly, mají inflaci o deset procentních bodů i více nižší. Podle zprávy, kterou dnes, tj. v úterý, vydal iportaL24.c, to předseda ČMKOS Středula řekl v Ostravě novinářům.

Kvůli inflaci, rostoucím cenám energií a zároveň liknavosti vlády, podle Josefa Středuly, ve společnosti roste nervozita a nejistota a na podzim by se situace mohla dramatizovat. »Spojme se a společně žádejme okamžité vládní řešení, protože všechny v této zemi teď spojuje jeden problém, a to jsou vysoké ceny energií,« vyzval firemní svazy, hospodářské komory, spolky a odborové organizace ke spolupráci na řešení situace, která podle něj ohrožuje obyvatele i firmy. Josef Středula dále řekl, že již požádal prezidenta Miloše Zemana o schůzku, na jejímž termínu se pracuje, a o schůzku požádá také členy Poslanecké sněmovny.

»Vaše vláda ukazuje trestuhodnou nečinnost a předsednictví v EU nemůže být výmluvou žalostného stavu podpory lidí a firem uprostřed největší krize posledních let. Vaše vláda musí konat a nejlépe podle slibu, který jste dal lidem ve svém televizním projevu z června tohoto roku, kde jste řekl, že vláda nenechá nikoho padnout, a nabídl jste pomocnou ruku. Kde je ta pomocná ruka?« napsal Josef Středula v dopise premiérovi.

Vláda má, podle něho, stále ještě dostatečný prostor pro to, aby konala. Do konce září by navíc měla předložit návrh zákona o státním rozpočtu. »Pokud tam nebude zohledněna tato situace, tak ten problém je ještě větší. Tento časový úsek bude jeden z nejtěžších a potom následně do konce roku v souvislosti třeba s koncem fixovaných cen, nové úhrady, nové zálohy a promítnutí těch cen do cen finálních výrobků, to si myslím, že může být spouštěcí mechanismus neklidu v České republice,« řekl Josef Středula.

Vláda má, podle něho, k dispozici řadu nástrojů, které může okamžitě použít, aby zmírnila dopady současné situace. Josef Středula rovněž řekl, že premiér by měl aktivizovat všechna ministerstva, kterých se to týká, to je od ministerstva práce a sociálních věcí, průmyslu, ministerstva pro místní rozvoj až po ministerstvo životního prostředí. »Je to o aktivaci zdrojů, je to o skutečných programech pomoci,« prohlásil Josef Středula.

Pomoci, podle něho, potřebují hlavně firmy, které mají obrovské problémy a hrozí jim, že budou muset zavřít, protože kvůli vysokým cenám a žádné podpoře státu přicházejí o zakázky. »Je to skutečně o cenách. Pan premiér zatím nepoužil ani zákon o cenách, který nabízí možnost regulování cen. Ne zastropování, ale tam, kde dochází k vysokým ziskům, tak jejich přirozenou regulaci a držení inflace na uzdě. Jiné země to udělaly, mají inflaci o deset procentních bodů i více nižší,« řekl Josef Středula.

V tom, že vystupuje jako předseda ČMKOS a zároveň kandidát na prezidenta, nevidí střet zájmů. »Myslím, že naopak. Jestliže hájíte 30 let zájmy poctivých, tak v tom my hájíme stejně tak zájmy podnikatelů jako poctivých zaměstnanců. A jestliže nebude ekonomika v pořádku, tak země bude mít obrovské problémy. A v tomto je ten zájem úplně shodný. Myslím, že každý z prezidentských kandidátů by tento ohled měl zhodnotit v budoucí kandidatuře, protože pokud to nezohlední, tak tím pádem zřejmě nepochopil, co se v České republice děje,« prohlásil Josef Středula.

Zároveň uvedl, že pro svou prezidentskou kandidaturu ještě nenasbíral dostatek podpisů, aby je mohl předat úřadu. »Takže nadále pracujeme. Mám z toho velmi dobrý pocit, protože to není nikdy jenom o podpisu, ono je to většinou i o diskusi s člověkem, který ten zájem má,« řekl Josef Středula.

  • Zdroj: iportaL24.cz