30. 6. 2019 evidoval Úřad práce ČR celkem 195 723 uchazečů o zaměstnání. To je o 4 952 méně než v květnu a o 28 063 osob méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší hodnotu od května 1997, kdy bylo bez práce 193 442 lidí.
Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v uplynulém měsíci 175 891 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob zůstal na 2,6 % (květen 2019 – 2,6 %, červen 2018 – 2,9 %). Meziměsíčně i meziročně se zvýšil počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich v červnu nabízeli prostřednictvím ÚP ČR 342 510, z toho 14 187 v rámci dohod mimo pracovní poměr, tj. na DPP nebo DPČ. Celkem 90 483 volných míst bylo tzv. „bez příznaku“ pro cizince. U dalších 252 027 pozic pak zaměstnavatelé uvedli, že by na ně chtěli přijmout i pracovníky ze zahraničí. V mezinárodním srovnání měla ČR podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za květen 2019) nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU. Aktuální výsledky dnes zveřejnil Úřad práce ČR.
Podíl nezaměstnaných osob v ČR k 30. 6. 2019 |
2,6 % |
Počet uchazečů o zaměstnání |
195 723 |
Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání |
175 891 |
Míra nezaměstnanosti podle EUROSTAT (květen 2019) |
2,2 % |
Počet volných pracovních míst (VPM) |
342 510 |
Počet VPM „bez příznaku“ pro cizince |
90 483 |
Počet VPM vhodných pro cizince |
252 027 |
Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobému vývoji, tak ročnímu období.
„Křivky nezaměstnanosti se v uplynulém měsíci vyvíjely standardně. Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. Zároveň preferují možnost zaměstnávat na řadu pozic cizince. Trh práce ovlivňují též sezónní práce, které jsou v plném proudu. V souvislosti s tím, ale i vysokým počtem míst v průmyslu, klesl počet nezaměstnaných mužů. V evidenci jich bylo meziměsíčně o 3 645 méně, tedy 90 179,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodává:
„Firmám chybí kvalifikovaní řemeslníci, poptávají dělnické profese, ale také odborníky v informačních technologiích. V některých regionech a odvětvích je nedostatek nabídky pracovní síly už také z řad uchazečů o zaměstnání. Pro Úřad práce ČR je současný vývoj impulsem pro zavedení nových přístupů k podpoře zaměstnatelnosti různých cílových skupin. Zároveň jsme se ještě více zaměřili na zkvalitnění a zefektivnění naši činnosti tak, aby zrcadlila požadavky zaměstnavatelů. Klademe důraz na přímý kontakt se zaměstnavateli, monitorujeme jejich potřeby v terénu a naši specialisté jsou s nimi v maximálně možné míře v osobním a pravidelném kontaktu. Zároveň se ale snažíme touto činností zaměstnavatele zbytečně nezatěžovat a vycházíme jim vstříc s termíny a délkou návštěv.“
Veškeré tyto a další činnosti probíhají v rámci klíčové aktivity ÚP ČR, kterou je monitoring trhu práce. Jeho prostřednictvím zástupci Úřadu práce ČR informují zaměstnavatele o aktuální nabídce služeb a naopak získávají informace o stavu a očekáváném vývoji zaměstnanosti v regionech, tedy o plánovaném přijímání či propouštění zaměstnanců. Hlavním plusem monitorovací činnosti je, že se veškeré informace dostanou přímo na stůl jednotlivým zaměstnavatelům a nemusí se o nich dovídat zprostředkovaně.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v červnu 66 okresů – největší hlásí Jeseník (o 9,6 %), Ústí nad Labem (o 9,5 %), Jindřichův Hradec (o 9,4 %), Most (o 8,5 %), Český Krumlov a Znojmo (shodně o 8,1 %), Šumperk a Přerov (oba o 6 %). Naopak nezaměstnanost stoupla v 11 regionech - Rokycany (o 4,2 %), Plzeň - město (o 3,8 %), Nymburk (o 2,3 %), Plzeň - jih (o 2,1 %), Příbram a Mladá Boleslav (oba o 1,9 %).
Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Praha - východ, Rychnov nad Kněžnou a Jindřichův Hradec (shodně 1,1 %), Pelhřimov (1,3 %), Plzeň - jih, Benešov a Praha - západ (všichni 1,4 %), Písek, Ústí nad Orlicí a Prachatice (shodně 1,5 %). Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 26 regionů. Nejvyšší byl v okresech Karviná (6,7 %), Ostrava - město (5 %), Most (4,8 %), Chomutov (4,7 %), Bruntál (4,6 %), Ústí nad Labem (4,4 %), Louny (4,2 %), Sokolov, Znojmo a Hodonín (shodně 3,9 %). Podíl nezaměstnaných žen zůstal na 2,8 % a mužů poklesl na 2,3 %.
V uplynulém měsíci evidoval ÚP ČR celkem 342 510 volných pracovních míst, což je o 4 042 méně než v květnu a o 40 994 více než před rokem. Nejvíce volných pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze (72 705), ve Středočeském (56 112), v Plzeňském (37 409), Jihomoravském (26 816) a Pardubickém (26 130) kraji. Z celkového počtu volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé 7 158 pozic na dohodu o provedení práce a 7 029 míst na dohodu o pracovní činnosti. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,6 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (5,2), Sokolov (2,8), Jeseník (2,6), Ústí nad Labem (2,2), Most, Hodonín a Bruntál (shodně 2,1). Z celkového počtu nahlášených volných míst jich bylo 12 942 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP).
Úřad práce ČR zaznamenal v uplynulém měsíci větší poptávku po sezónních pracovnících na krátkodobé pracovní poměry. Ke konci června evidoval 35 807 takových pozic. Firmy na ně hledají například montážní dělníky výrobků a zařízení, pomocníky v oblasti těžby a stavebnictví, ve výrobě, v dopravě a skladování, zemědělství, lesnictví či rybářství nebo uklízeče. V menší míře se objevují též nabídky v rámci letních brigád. Poptávka je třeba po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny, sběračích ovoce, plavčících, řidičích, pracovnících v zahradnictvích, ve sportovních a rekreačních střediscích, v cestovním ruchu, instruktorech na dětských letních táborech či lektorech cizích jazyků, obslužném personálu a dalších zaměstnancích v turismu a gastronomii. Zaměstnavatelé ale většinou hledají brigádníky prostřednictvím internetové inzerce či vlastních zaměstnanců.
Obecně měli zaměstnavatelé v červnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, pomocné manipulační pracovníky, svářeče, řezače plamenem, páječe nebo kuchaře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance. Úřad práce ČR proto klade velký důraz na prohloubení poradenství a individuální přístup nejen ve vztahu k uchazečům a zájemcům o zaměstnání, ale i k jednotlivým zaměstnavatelům. Za zmínku stojí také pořádání výběrových řízení či předvýběry vhodných uchazečů o zaměstnání, které ÚP ČR zajišťuje pro zaměstnavatele na základě jejich konkrétních požadavků. Osvědčují se např. i exkurze zprostředkovatelů ÚP ČR ve firmách či setkávání v rámci regionálních partnerství a osobní návštěvy starostů měst a obcí. V této souvislosti je ale třeba poukázat na fakt, že uchazeči o zaměstnání z evidence Úřadu práce ČR nejsou jediným zdrojem pracovní síly na trhu práce. Zaměstnavatelé mají možnost přijmout na volnou pozici také pracovníky z volného trhu práce nebo třeba ze zahraničí.
„O tom, kterého zaměstnavatele si zaměstnanec nakonec zvolí, rozhoduje řada aspektů - výše mzdy, benefity, dobře nastavená firemní kultura zaměstnavatele nebo třeba jeho ochota slevit z původních požadavků. Na druhou stranu je třeba říci, že řada zaměstnavatelů už flexibilně zareagovala na nedostatek pracovních sil a přikročila k úpravě svých požadavků tak, aby odpovídaly současnému trhu práce,“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR.