Otevřený dopis ČMOS PŠ poslancům PS PČR

  • Zveřejněno: 12.03.2015
  • Autor: ČMOS PŠ

 

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

do prvního čtení v Poslanecké sněmovně je připraven návrh zákona, kterým se mění zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Účelem navrhované změny zákona je stanovení speciálních pravidel pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou s pedagogickými pracovníky.

Organizace školního roku, který se člení na období školního vyučování od září do konce června následujícího roku a období hlavních prázdnin v červenci a srpnu, vede některé školy a školská zařízení k uzavírání pracovních poměrů s pedagogickými pracovníky na dobu určitou 10 měsíců odpovídající právě období školního vyučování. Pedagogický pracovník je pak po dobu hlavních prázdnin bez zaměstnání, zpravidla sice čerpá náhradu platu za nevyčerpanou dovolenou, avšak nejvýše v poměrné části 10/12 z nároku na 8 týdnů dovolené.

Školy tímto postupem sice mohou dosahovat jisté úspory finančních prostředků na platy a související zákonné odvody, náklady projevující se vyšší mírou existenční nejistoty spojované s pedagogickou profesí jsou však dosahovaným „úsporám“ zcela nepřiměřené.

Platná právní úprava dosud takový postup umožňuje. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství jej však považuje za nesprávný z hlediska právní jistoty, stability zaměstnání a s tím související motivace k profesnímu rozvoji a spolupráci pedagogického pracovníka na rozvoji školy. Podporujeme proto vládní návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, který dosavadní, odborovým svazem opakovaně kritizovanou, praxi eliminuje.

Dovoluji si Vás proto, vážený pane poslanče, požádat o podporu předložené novely zákona. Pro pedagogické pracovníky to bude výrazem úsilí o zlepšení jejich pracovních podmínek, které si nesporně zasluhují.

S pozdravem

Mgr. František Dobšík
předseda ČMOS PŠ

  • Zdroj: skolskeodbory.cz