Ani po sedmi kolech kolektivního vyjednání se nedaří dohodnout shody, s vedením společnosti, na požadovaném růstu platů pro rok 2025, přesto, že kolektivní vyjednávání začalo již na konci května.
Odborové organizace proto vyhlásily ve středu 27. listopadu 2024 stávkovou pohotovost.
V tiskové zprávě to uvedl předseda ZO OS ECHO Miroslav Pelouch.
______________________________________
Odbory v E.ON vstupují do stávkové pohotovosti.
Vyjednávání o kolektivní smlouvě provázejí průtahy
3. PROSINCE 2024, BRNO – Odborové organizace ve společnostech E.ON Česká republika vyhlásily ve středu 27. listopadu 2024 stávkovou pohotovost. Ani po sedmi kolech kolektivního vyjednávání totiž nedošlo k vzájemné dohodě.
Od roku 2014 vzrostly v České republice průměrné mzdy o 89 %, podle návrhu zaměstnavatele E.ON ČR na příští rok by však měly mzdy zaměstnanců za stejné období vzrůst o 8 % méně oproti zmíněnému průměru. „Pokud přitom porovnáme výkonnost, tak ve stejném časovém období vzroste HDP Česka o 82 %, přičemž však v případě naší distribuční společnosti jde o nárůst 105 % a v případě obchodní společnosti o nárůst 185 %,“ popisuje Miroslav Pelouch, předseda Sdružení ZO OS ECHO. Zaměstnanci jsou přitom často vysoce kvalifikovaní, s vysokou odpovědností a k jejich práci patří mimo jiné držení pohotovostí pro okamžité řešení situace například při živelních katastrofách.
Prohloubení nejistoty od 1. ledna
„Kolektivní vyjednávání bylo zahájeno už 27. května 2024 a dosud nedošlo k přiblížení pozice zaměstnavatele k požadavkům odborů v oblasti růstu mezd. Ten navíc odmítl návrh odborů na společného zprostředkovatele a v současnosti svými obstrukcemi protahuje jednání před zprostředkovatelem, který byl přidělen Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. Svým přístupem se tak zřejmě management snaží odbory dostat do časového stresu a přimět je k uzavření kolektivního vyjednávání za podmínek nevýhodných pro zaměstnance,“ vysvětluje Martin Picmaus, předseda Rady předsedů ZO OS ECHO.
Ve skupině E.ON v ČR zároveň dochází k velkým organizačním změnám a přesunům zaměstnanců. Součástí německé firemní kultury – sídlo vedení společnosti je v Essenu – a sociálního partnerství je nastavení rámcových podmínek ve prospěch zaměstnanců, jistoty pro jejich bezpečnou práci v rizikovém oboru. Požadavek na dlouhodobou kolektivní smlouvou přichází v době velkých změn v organizační struktuře všech společností a v celé skupině pochopitelně vládne mezi zaměstnanci neklid a nejistota. „Pokud se v současném kolektivním vyjednávání nepodaří najít dohodu, tak kvůli přechodu zaměstnanců do nových společností budeme muset od 1. ledna 2025 začít vyjednávat úplně od začátku a celková nejistota se ještě prohloubí,“ popisuje Miroslav Pelouch.
Velká podpora zaměstnanců a konec pohotovostních služeb
Odbory v nedávné době uspořádaly petici, v níž její aktivity svým podpisem podpořily téměř 3/4 zaměstnanců. Zaměstnanci také mimo pracovní dobu k zajištění chodu sítě, odstraňování poruch a jiných nenadálých situací drží pohotovost, která je ošetřena ústní dohodou platnou do konce letošního roku. Odbory začaly sbírat podpisy zaměstnanců, kteří od 1. ledna 2025 na protest proti postupu vedení sloužit pohotovost odmítnou.
Odbory, které vyhlásily stávkovou pohotovost, zastupují 3 400 zaměstnanců ve čtyřech společnostech zajišťujících obchodování a distribuci elektrické energie a plynu, jež jsou součástí evropské akciové společnosti E.ON SE.
Miroslav Pelouch