Od roku 2010 vyhlásily Řecké odbory 32 generálních stávek proti úsporným opatřením

  • Zveřejněno: 28.11.2014
  • Autor: (red)

Letecké společnosti zrušily v Řecku několik stovek letů, uzavřeny zůstaly úřady a školy, v nemocnicích je v provozu jen pohotovost. Ke stávce se připojili pracovníci městské dopravy, takže v Aténách vznikl dopravní chaos. V přístavech zůstalo také mnoho trajektů.

Organizátoři, jimiž jsou odborové svazy zaměstnanců v soukromém sektoru (GSEE) a státních zaměstnanců (ADEDY), svolali do centra metropole dva protestní pochody, na něž přišly tisíce lidí. Míra nezaměstnanosti dosahuje v Řecku téměř 26 procent, což je nejhorší situace v Evropské unii. Mezi mladými Řeky je nezaměstnaných asi polovina.

Demonstrace byly reakcí na plán dalšího propouštění a také na penzijní reformu, kterou požadují EU a MMF. V metropoli Aténách vyrazilo do ulic kolem 18 000 osob, které tradičně zamířily k budově parlamentu. V centru Soluně se podle policie shromáždilo kolem 8000 lidí.

GSEE hovoří o dogmatické posedlosti vlády politikou úspor a tvrdí, že kabinet tím vrací pracovní trh zpět "do středověku". Úsporná opatření podle odborářů také vyvolávají "humanitární krizi".

  • Zdroj: e-sondy.cz