Na XXV. sněmu Agrární komory České republiky, který se konal dne16. března 2017 v Olomouci jako sněm volební, byl na nadcházející volební období do pozice prezidenta AK ČR zvolen Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., který získal podporu většiny delegátů. Dosavadní prezident Miroslav Toman, kterému tím skončil mandát, již dříve oznámil, že kandidovat nebude.
Mezi hlavní cíle nového prezidenta patří vyrovnaná agrární soustava se zhodnocením produkce živočišných odvětví a s důrazem na silnou a v evropském kontextu konkurenceschopnou intenzivní výrobu jak v zemědělství, tak zpracovatelském průmyslu.
Jak sám k tématu uvádí: „Zemědělci by měli být hodnoceni především podle toho, co přináší společnosti. Jednoduše řečeno, kolik vrací společnosti zpátky z podpor ať už formou produkce, tvorby pracovních míst nebo formou odvodů do státního rozpočtu,“ a dále k tématu doplňuje, „u subjektů, u které nic nevyrábí a nikoho nezaměstnávají, by mělo dojít k přehodnocení poskytovaných podpor.“
Další stěžejní okruhy, vycházející z reakce na stávající dění v sektoru, vidí nový prezident komory především v podpoře kvalitního života na venkově, udržení pracovních míst a profesního uplatnění, růst konkurenceschopnosti, inovace a modernizace zemědělských a potravinářských výrob, ochraně a zhodnocování půdy, ale také v důrazu na specifika podnikání v intenzivních a extenzivních oblastech. S tím úzce souvisí na evropské úrovni aktuálně zahájená diskuze k nastavení společné zemědělské politiky po roce 2020 a národní zemědělské programy vycházející z podpory živočišných výrob a citlivých komodit, jako je ovoce, zelenina, či chmel. Jak zde prezident Jandejsek zdůrazňuje: „Sektor ale musí být vnímán jako široký komplex odvětví výrobního zemědělství a potravinářství, ale se zapojením všech prolínajících se a navazujících oborů, tedy včetně lesnictví, či rybářství, ale také s oporou v zemědělském školství a vzdělávání nezbytných k řešení generační obměny. Zásadní pak také vidím propojení výstupů vědy a výzkumu do samotné praxe.“
Souběžně s tím musí být zvýrazněn význam českých potravin a propagace jejich původu a přínosů za spravedlivého přístupu kontrolních orgánů k domácím a zahraničním producentům ve smyslu ochrany před dovozy za jiné než deklarované kvality či cen. Za zcela zásadní pak Jandejsek považuje řešení problematiky obchodních řetězců: „Je nepřijatelné, aby zástupci řetězců určovali vývoj maloobchodního trhu tak, že doslova likvidují české výrobce. Požadavky jsou nemorální, podráží českým podnikům možnost rozvoje a chceme se proto zasadit o nápravu na úrovni EU. Naši zemědělci mají ambici nabídnout českým spotřebitelům výsledky své práce, což však nejsou jenom kvalitní a bezpečné potraviny, dovozy pak měly být jen zpestřením a doplněním této nabídky.“ Zdeněk Jandejsek chce dále posilovat pozici Agrární komory ČR jako největší a nejsilnější nevládní organizace zahrnující všechny formy a velikosti podnikání s tím, že je připraven k otevřené diskuzi se všemi partnery, kterou chce založit na důvěře, respektu a obhajobě společných zájmů.
Na XXV. sněmu Agrární komory České republiky bylo na základě výsledků primárních voleb zvoleno nové představenstvo (28 členů) a přímou volbou pak jedenáctičlenná dozorčí rada Agrární komory ČR.
Nejvyšší počet hlasů dostali viceprezidenti Josef Kubiš a Bohumil Belada
Novými viceprezidenty se stali za Sněmovnu všeobecnou Ing. Jan Kubiš, za Kraj Praha, Ing. Leoš Říha, za Pardubický kraj a Ing. Václav Hlaváček, CSc., za Jihomoravský kraj.
Viceprezidenty za Sněmovny společenstev pak jsou Ing. Bohumil Belada za společenstva zájmová ostatní, RNDr. Vladimír Veselý za Lesnicko-dřevařskou komoru ČR a Ing. Martin Pýcha za Zemědělský svaz ČR.
Viceprezidenti s nejvyšším počtem obdržených hlasů, tedy Josef Kubiš a Bohumil Belada, se zároveň stali předsedy uvedených sněmoven. Předsedou dozorčí rady je i pro další období zvolen Ing. Pavel Veselý. Volební období orgánů AK ČR je tříleté.
Ministr Jurečka ocenil spolupráci s AKČR
Jak ve svém vystoupení uvedl Marian Jurečka, ministr zemědělství: „Spolupráce s Agrární komorou si velice cením a děkuji za veškerou věcnou diskuzi, kterou jsme za poslední roky na všech úrovních a v klidné atmosféře absolvovali. Společně se nám podařilo pozdvihnout úroveň zemědělství a venkova a zaměřit cílené programy na pomoc a rozvoj například odvětví živočišné výroby, citlivých komodit, či venkova. Dokázali jsme reagovat na sucho, mrazy, či propad cen a proto věřím, že nastavený směr rozvoje sektoru je správný. Zásadní význam pak má diskuze k novému rámci společné zemědělské politiky, která musí být především spravedlivá, rovná a pružná.“ Zároveň dodal, že je připraven ke spolupráci s novým vedením komory.
Milan Štěch vnímá zemědělství a potravinářství jako strategický sektor
Význam Agrární komory a její práce pro zemědělství a venkov výrazně ocenil také Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR, který doslova uvedl: „Vážím si spolupráce se zemědělci a společné úspěchy jako je zelená nafta, či podpory do živočišných výrob přispívají k rozvoji a prosperitě celého venkova, ke kterému mám přirozený a dlouhodobý vztah. Zemědělství a potravinářství jsou strategický sektor a jako takový je potřeba jej vnímat, a to včetně například ochrany nakládání s půdou, racionálního hospodaření s vodou, či údržby krajiny a proto je i Senát připraven v této spolupráci úzce spolupracovat.“
Nové vedení chce dále posilovat pozici Agrární komory ČR jako největší a nejsilnější nevládní organizace zahrnující všechny formy a velikosti podnikání a je připraveno k otevřené diskuze se všemi partnery.
Jmenovité složení nového vedení, představenstva a dozorčí rady AK ČR, usnesení XXV. sněmu a další aktuální informace jsou k dispozici na stránkách www.akcr.cz