Úřad práce ČR evidoval k 30. 9. 2022 celkem 256 380 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 4 627 více než v předchozím měsíci a o 5 762 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,5 %. To je o 0,1 p. b. více než v srpnu a na stejné úrovni jako před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za srpen) druhá nejnižší v celé EU, a to 2,6 % (průměr EU 6 %).
„Je dobrou zprávou, že míra nezaměstnanosti se v České republice zásadním způsobem nezvedá. Naopak se dlouhodobě pohybuje na velmi nízké úrovni. Platí, že počet nezaměstnaných u nás patří mezi vůbec nejnižší v celé Evropské unii. Realita na tuzemském trhu práce tak ukazuje, že každý, kdo chce, si práci může najít. A to je v současnosti naprosto klíčová jistota. Nejde ale o samozřejmost. Velké poděkování proto patří všem zaměstnavatelům, kteří lidem práci dávají,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Trh práce ovlivňuje poptávka zaměstnavatelů po dělnických profesích, zejména ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. V některých regionech nadále trvá, i přes počínající útlum sezónních činností, zájem o sezónní pracovníky v oblastech jako je např. stavebnictví, zemědělství, lesnictví nebo třeba potravinářská výroba a obchod.
„Skončily dovolené a firmy přijímají nové zaměstnance. Zaměstnavatelé rozjeli výrobu, i když se začínají projevovat obavy z dopadů vysokých cen energií. Svědčí o tom i meziměsíční a meziroční pokles počtu
volných hlášených volných pracovních míst. K oživení došlo v rámci zahraniční zaměstnanosti, kdy v příhraničních oblastech pendleři nastoupili opět do zaměstnání. A jako každý rok dorazila v září do evidence ÚP ČR hlavní vlna absolventů. Vývoj na trhu práce ale nijak výrazně neovlivnila,“ shrnuje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.
volných hlášených volných pracovních míst. K oživení došlo v rámci zahraniční zaměstnanosti, kdy v příhraničních oblastech pendleři nastoupili opět do zaměstnání. A jako každý rok dorazila v září do evidence ÚP ČR hlavní vlna absolventů. Vývoj na trhu práce ale nijak výrazně neovlivnila,“ shrnuje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.
09/2022 | 09/2021 | 09/2020 | |
Podíl nezaměstnaných osob v ČR | 3,5 % | 3,5 % | 3,8 % |
Počet uchazečů o zaměstnání | 256 380 | 262 142 | 277 015 |
Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání | 232 887 | 241 635 | 257 355 |
Míra nezaměstnanosti dle EUROSTAT (srpen) | 2,6 % | 2,9 % | 2,8 % |
V následujících měsících nezaměstnanost může stagnovat nebo začne mírně růst, což odpovídá klasické vývojové křivce. V neposlední řadě se situace na trhu práce bude odvíjet od průběhu válečného konfliktu na Ukrajině, počtu nově evidovaných uchazečů o zaměstnání z řad občanů Ukrajiny, aktuální epidemické situace a už zmíněných dopadů energetické krize na zaměstnavatele.
Informace o vývoji nezaměstnanosti jsou zveřejněny na https://www.mpsv.cz/web/cz/mesicni.