Situace je stále dramatičtější a řada firem již kvůli nedostatku lidí odmítá zakázky. Mezi malými a středními firmami je to až 30 % z nich. Některé velké průmyslové podniky přicházejí ročně o stamiliony korun. Část z nich dokonce zvažuje přesun výroby do zahraničí, podle šetření SP ČR a ČNB jde o zhruba procento tuzemských firem.
„Pokles nezaměstnanosti je pro Českou republiku i její občany dobrou zprávou,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák. „Potřeba pracovníků se stále zvyšuje a trh práce jich nenabízí dostatek na to, aby si své zakázky udržely,“ konstatoval.
Členským firmám SP ČR nyní chybí tisíce pracovníků a již nemají možnost, kde je nabírat. Pracovníci nabízení úřady práce buď nemají požadovanou kvalifikaci, nebo se nechtějí či nemohou za prací stěhovat.
„Mezi našimi členy prudce roste počet případů odmítání nových zakázek. Bohužel začínáme stále častěji slyšet, že situace na trhu práce přibrzdí jejich plánované investice v ČR,“ uvedl člen představenstva SP ČR Petr Jonák. Připomněl, že nejvýznamnější zaměstnavatelská organizace v zemi již zaznamenala rozhodnutí některých společností přesunout část výroby do jiného státu. „Podle průzkumu trhu práce je evidentní, že jestli chceme využít konjunktury ekonomiky, musíme přijmout zahraniční pracovníky,“ uvedl viceprezident SP ČR Jan Rafaj, místopředseda představenstva ArcelorMittal.
Zaměstnavatelé jsou přesvědčeni, že by se zejména stát měl postarat o to, aby nezaměstnaní, kteří mají skutečný zájem pracovat, měli možnost rekvalifikovat se tak, aby na trhu práce našli co nejlepší a nejrychlejší uplatnění.