Německý Amazon stále trápí špatné pracovní podmínky

  • Zveřejněno: 25.07.2015

Nevyhovující kolektivní smlouva a problémy s přestávkami – to jsou hlavní problémy, které trápí zaměstnance Amazonu v Německu. Vzhledem k výstavbě skladu v Dobrovízi u Prahy to jsou také možné budoucí problémy zaměstnanců v České republice.

Začátkem června se uskutečnila mezinárodní schůzka, na které se setkali zástupci českých a německých odborů, aby si vyměnili své dosavadní zkušenosti se zásilkovým řetězcem Amazon. Podobné setkání se neuskutečnilo poprvé. Spolupráce funguje už třetím rokem, ačkoli Amazon v České republice distribuční centrum ještě neotevřel. Setkání však napomáhají k tomu, aby se odborový svaz mohl připravit na situace, které ho zřejmě při jednání s Amazonem čekají. Ten totiž jako mezinárodní firma používá ve všech zemích stejné postupy a je tedy pravděpodobné, že situace v Německu a České republice se z hlediska pracovních podmínek nebude příliš lišit.

Německé kolegy z odborového svazu Ver.di nejvíce asi trápí kolektivní smlouva. Snaží se tlačit na Amazon, aby přijal podmínky oborové kolektivní smlouvy pro obchod. I nadále pak pokračuje problém s přestávkami - odpočinkové místnosti se totiž například nachází příliš daleko od pracoviště a než k nim zaměstnanec dojde, velká část doby vyměřená k oddychu stihne vypršet. Zaměstnancům také nevyhovuje malý počet toalet a chybějící sprchy. Zvláště v letních měsících, kdy v halách bývá neuvěřitelné horko kvůli chybějící klimatizaci. Haly jsou totiž vybaveny co nejlevněji a pouze podle zákonného minima. Hlavní německý požadavek tedy představuje postoupení Amazonu pod oborovou kolektivní smlouvu pro obchod.

Velice příjemným překvapením je solidarita německých zákazníků se zaměstnanci Amazonu. Odbory Ver.di nechtějí, aby lidé bojkotovali Amazon, je jim jasné, že firma musí prosperovat, aby nepřišli o práci. Nicméně žádají zákazníky, aby Amazonu zasílali požadavky na přistoupení ke kolektivní smlouvě. Zaměstnanci také uskutečnili již několik stávek. Ty mají také podporu veřejnosti, jak lze například vyčíst z profilů na sociálních sítích. Zde zákazníci vyčítají Amazonu, že kvůli stávce nedostali zboží včas a žádají tedy okamžité splnění podmínek odborů, které by zabránilo opakování stávek.

 




 

  • Zdroj: ospo.cz