Nekalé obchodní praktiky mezi podniky budou omezeny na celounijní úrovni

  • Zveřejněno: 13.03.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Pozdní platby odběratele za produkty podléhající rychlé zkáze, zrušení objednávek na poslední chvíli nebo jednostranné změny smluv omezí směrnice, jejíž znění v úterý 12. března odhlasoval Evropský parlament. Jde o první směrnici, která reguluje nekalé obchodní praktiky mezi podniky v zemědělském a potravinovém řetězci v celé Evropské unii. Česká republika spolu s dalšími státy o vytvoření jednotných pravidel dlouhodobě usilovala.

Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství prohlásil ministr Miroslav Toman, že je rád, že se toto společné úsilí podařilo. V České republice řadu problémů už teď řeší zákon o významné tržní síle. Nicméně nová celounijní pravidla přinesou sjednocení základní ochrany dodavatelů před nekalými obchodními praktikami odběratelů. Naším hlavním cílem je posílit postavení výrobců vůči obchodním řetězcům, zdůraznil Miroslav Toman.

Podle europoslankyně Olgy Sehnalové, které se této problematice věnuje roky, se za necelé tři roky podařilo od píky vypracovat a přijmout předpis, který ochrání slabší stranu před rušením objednávek na poslední chvíli, jednostrannými změnami smluv nebo odkládáním plateb. Zemědělci a drobní podnikatelé už se nebudou muset bát odvetných opatření ze strany supermarketů, protože v případě stížností jim bude garantováno zachování důvěrnosti, a to i v případech napříč různými státy EU, konstatovala europoslankyně.

Tisková zpráva ministerstva zemědělství dále upozorňuje, že nerovné postavení v dodavatelsko-odběratelském řetězci dosud regulovaly pouze jednotlivé státy a chyběl tedy harmonizovaný postup v rámci jednotného trhu EU. Směrnice zajistí základní jednotnou ochranu pro zemědělce a potravináře proti problematickému jednání některých obchodních řetězců. Členským státům umožní, aby přijaly nebo ponechaly v platnosti vnitrostátní pravidla a budou je moci i zpřísnit. Finální podpis Evropským parlamentem se očekává 17. dubna 2019.