Výsledky vycházejí z metodiky skóringového modelu Bisnode, jehož cílem je odhadnout riziko úpadku firmy v následujících dvanácti měsících.
Detailní analýza slovenské podnikatelské základny ukázala, že krachem je ohrožena zhruba každá třetí firma podnikající v oblasti těžby a dobývání a výroby elektřiny, každá čtvrtá firma z oblasti vzdělávání a každá pátá společnost z pohostinství a ubytování. V těchto oborech činnosti působí největší podíl společností s skóringovým stupněm „rizikový“ (CCC, CC, C).
„Každá ekonomika má svá specifika v nastavení oboru. Na rozdíl od ČR je na Slovensku znatelně více riziková výroba elektřiny a těžba. Vzhledem k investiční náročnosti obou oborů - jedná se o tzv. „těžký průmysl“ - lze předpokládat, že slovenský trh neposkytuje natolik atraktivní a profitabilní příležitosti jako trh český, což se přímo odráží do rizikovosti firem v těchto odvětvích. Poměrně překvapivá je vysoká rizikovost oboru vzdělávání, který je zpravidla méně rizikovým oborem. I zde lze říci, že je obor méně přívětivý a pravděpodobně i méně rozvinutý, a tedy méně stabilní, což se odráží v nesnadném a rizikovějším podnikání. Ubytování a restaurace jsou obory závislé na stavu a vývoji ekonomiky, a to jak domácí, tak zahraniční. Dlouhodobě se potýká s problémy, což je dáno historicky, zejména poslední globální krizí a nízkou poptávkou. Také zde platí, že rizikovost a náročnost podnikání v tomto oboru se reflektuje do zvýšeného rizika firem,“ hodnotí výsledky analytik Bisnode Michal Řičař.
K nejstabilnějším oborům činnosti na Slovensku, z pohledu největšího zastoupení firem s skóringovým stupněm „vynikající“ (AAA, AA, A), patří jednoznačně činnosti v oblasti zdravotní péče, nemovitostí, kultury a výroby elektřiny. V těchto oblastech činnosti současně podniká velmi malý počet rizikových subjektů.
„Zajímavé je, že na Slovensku je největší podíl nejméně a současně nejvíce rizikových firem zastoupen v oblasti výroby elektřiny. To poukazuje na fakt, že zde působí skupina silných firem, které ovládají trh a zbytek společností v oboru je značně rizikový. Naopak v ČR všechny firmy ve výrobě elektřiny vykazují extrémně nízké riziko, což naznačuje velmi dobré postavení všech firem a celého oboru. V ČR jsou tedy firmy v oblasti výroby elektřiny stabilnější,“ uvádí dále analytik Bisnode Michal Řičař.
V rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých oborech podnikání na Slovensku, ve srovnání s Českou republikou, jsou podle skóringového modelu Bisnode patrné výrazné rozdíly. V České republice k nejrizikovějším oborům podnikání patří obchod, pohostinství, doprava a stavebnictví. Nejstabilnější a nejméně rizikové jsou firmy, které podnikají v oblasti zdravotní péče, výroby elektřiny, vzdělávání, nemovitostí a zemědělství. „Z pohledu rizikovosti podnikání je na tom Česká republika značně lépe než Slovenko, což odráží stav rozdílné vyspělosti obou ekonomik,“ uzavřel Michal Řičař z Bisnode.