Lidé opouštějí restaurace a stále častěji obědvají jídlo donesené z domova. Podle zpravodajství Televizní noviny TV Nova to ukazuje výzkum restauratérů, podle něhož téměř polovina lidí dochází na obědy méně a desetina zaměstnanců na ně do restaurací nechodí vůbec. V tradičních rodinách jsou to ženy, které na sobě v jídle víc šetří. Uvědomují si prý růst cen a tlak na rodinný rozpočet i nedávné dopady covidu víc než muži.
Třetina Čechů si podle průzkumu raději uvaří doma, než aby docházela na obědy do restaurace. A takových lidí, zdá se, bude přibývat. Přesně 40 procent Čechů uvedlo, že pondělí je pro ně typickým dnem, kdy dojídají, co zbylo z víkendu.
Větší chuť dopřát si prý přichází až k závěru týdne. „Dvě třetiny lidí akceptují tu možnost, že si nosí jídlo z domova, jedna třetina to dělá dokonce pravidelně. Je to velmi spojeno se začátkem týdne, to znamená s pondělím, kterému jsme už začali říkat krabičkové,“ uvedl pro TV Nova člen Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a majitel restaurace Luboš Kastner.
V souvislosti s inflací je také rozdíl mezi ženami a muži. Ženy se podle průzkumu ukazují jako správně hospodyňky a víc na sobě šetří, při výběru jídla je tak pro ně rozhodující právě cena.
Restaurace prý na to reagují i nabídkou. Do poledního menu častěji zařazují levnější jídla například bez masa. Jdou prý na odbyt. „Dost často jsou ta levnější jídla bezmasá jídla, vegetariánská a často i zdravější, takže neplatí, že levnější jídlo je méně zdravé, a právě to je spojeno s výběrem zejména u žen, které dost často volí tu zdravější variantu, která je dost často levnější,“ doplnil svoji informaci Luboš Kastner.
Podle výzkumu se vytrácí zájem třeba o tradiční řízky nebo smažené sýry. Naopak velkým tahounem je v poslední době Caesar salát, který má v současnosti v nabídce o 35 procent restaurací víc než před covidem.
Obědy oproti roku 2019 zdražily zhruba o třetinu. Zákazník zaplatí za porci v poledních hodinách zhruba 150 korun.
Běžné jídlo v restauraci teď vyjde průměrně na 161 korun. Před pandemií to přitom bylo 128 korun. Změnilo se i vaření doma. Češi kvůli šetření podle průzkumů omezili třeba mořské plody nebo maso. Naopak víc vaří z luštěnin nebo těstovin.