Kolektivní vyjednávání v ČSA trvá od loňského podzimu. V únoru, po vypršení platnosti staré kolektivní smlouvy, prosadilo vedení společnosti razantní snížení mezd některých letušek a pilotů klesly v únoru podle odborů až o 40 procent. Základní hrubý plat letušky podle nového mzdového výměru se tak snížil až na 15 000 korun. Kompromisní návrh na navýšení mezd navržený zprostředkovatelem představenstvo ČSA odmítlo. Podle prezidenta profesního sdružení pilotů CZALPA Stanislava Fialy hrozí, že ČSA svou platovou politikou ztratí především zkušené kapitány. "Společnost, která má obrat deset miliard korun ročně, se hádá o zhruba 20 milionů," dodal k návrhu vedení firmy Fiala.
Letušky a stevardi v Českých aeroliniích mají blízko ke stávce. Kvůli nesouhlasu vedení s navýšením mezd vyhlásili ve středu neomezenou stávkovou pohotovost. Od té je jen krůček ke stávce a narušení režimu letecké dopravy.
O stejné formě nátlaku ve středu rozhodnou také piloti. Protest zvolili poté, co během dvoudenního sjezdu odmítli kolektivní smlouvu navrženou vedením firmy. Pro zahájení stávkové pohotovosti hlasovalo 95 procent letušek a stevardů. Médiím to sdělila předsedkyně Odborové organizace posádek letadel (OOPL) Petra Posová.
