Výsledky hospodaření Odborového svazu PHGN za rok 2024, návrh rozpočtu na rok 2025, investice v hotelu Harmonie I, podpis kolektivní smlouvy vyššího stupně, založení Energetické tripartity při ministerstvu průmyslu a schválení priorit odborového svazu do příštího sněmu, to byly hlavní body, o jejichž přijetí rozhodovalo 53 delegátů II. sněmu OS PHGN, kteří se 24. dubna sjeli z hornických regionů do hornického hotelu Harmonie I v Luhačovicích.
Řídícím jednání II. sněmu byl schválen první místopředseda Josef Zelenka, který přednesl návrh programu ve znění schváleném radou svazu a nechal o něm hlasovat.
Sněm svazu schválil Program II. sněmu svazu v předloženém znění:
● Projednání a schválení programu
● Volba komisí: mandátová a návrhová komise
● Zpráva rady svazu od I. sněmu svazu a Vyhodnocení plnění programu OS PHGN na léta 2024–2028
● Zpráva mandátové komise
● Výsledky hospodaření svazu za rok 2024 (účetní závěrka) + Stanovisko RK k účetní závěrce za rok 2024
● Návrh Rozpočtu na rok 2025, včetně rozpočtového provizoria do 30. 4. 2025 +
* Stanovisko RK k návrhu rozpočtu na rok 2025
● Zpráva revizní komise od I. sněmu svazu
● Diskuse
● Zpráva předsedy návrhové komise – soupis usnesení přijatých II. sněmem svazu.
Program sněmu zahájil předseda odborového svazu Rostislav Palička, který přivítal delegáty a hosty sněmu. Program probíhal podle plánu a nebyl ničím rušen. Předložené materiály ke schválení nebylo nutné znovu číst a projednávat, protože je delegáti dostali dopředu a mohli se s nimi podrobně seznámit. Část delegátů navíc zasedá v radě, která materiály s vedením svazu připravovala a na zasedání rady před jednáním sněmu naposledy kontrolovala. Platí to i o zprávě o činnosti odborového svazu od posledního sněmu. Zpráva byla věcná a Rostislav Palička s ní pomocí názorných slidů delegáty v úvodu seznámil.
Co se událo za poslední rok
Hlavními aspekty v období od X. sjezdu svazu a I. sněmu svazu konaných 7. března 2024 v Luhačovicích, které ovlivňovaly zajištění zaměstnanosti v uvedeném období, byly: pokračující válka na Ukrajině, energetická krize, nejrůznější rozhodnutí Evropské unie v rámci zelené ideologie, změny v zákoníku práce, obchodování s emisními povolenkami EU ETS I., zavádění nových emisních povolenek EU ETS II. a pokračující útlum těžby černého a hnědého uhlí. V září 2024 v Moravskoslezském kraji situaci v zaměstnanosti, krom potíží v hutnické společnosti Liberty Ostrava ještě zhoršily povodně, které způsobily částečné omezení nebo dokonce úplné ukončení činnosti některých firem.
To vše se odrazilo v průmyslu omezováním výroby, v potížích s odbytem a pokračujícím postupným propouštěním ve firmách. A o to hůře jsou negativní dopady vnímány při vědomí, že dost často je za propouštěním schované rozhodnutí EU, vlády nebo spekulace s emisními povolenkami a nikoli tržní prostředí.
I v této smutné době se ukazuje, že dlouhodobá a neustálá práce svazu, jak ve snaze zabezpečit jistoty pro zaměstnance prostřednictvím kolektivní smlouvy vyššího stupně, tak zmírnit dopady pro propouštěné zaměstnance prostřednictvím legislativy, nese, byť hořké, ale přece jen ovoce.
Část propouštěných zaměstnanců některých firem je pokrytá nařízeními vlády č. 167/2016 Sb., o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací a útlumem činnosti právnických osob zabývajících se těžbou černého uhlí, a č. 342/2016 Sb., o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem činnosti právnických osob zabývajících se těžbou uhlí nebo uranu. Další část zaměstnanců má nárok na dřívější odchod do důchodu až o 10 let (snížená důchodová hranice o 7 let + předčasný důchod 3 roky).
Těm ostatním se svaz alespoň snaží prostřednictvím svého právního odboru pomoci s vysvětlováním jejich situace, sociálními dopady a možnostmi, které poskytuje platná legislativa propouštěným zaměstnancům (podpora v nezaměstnanosti, úhrada zdravotního a sociálního pojištění, nároky při insolvenci zaměstnavatele, renty, pracovní neschopnost).
Proč je důležitá odvětvová smlouva
Právo na spravedlivou odměnu je zajišťováno našim členům především zákoníkem práce, kolektivní smlouvou vyššího stupně (KSVS) a podnikovými kolektivními smlouvami.
Jelikož svaz vyjednává kolektivní smlouvu vyššího stupně se svým sociálním partnerem Zaměstnavatelským svazem důlního a naftového průmyslu (ZSDNP), který sdružuje 18 organizací, panuje princip, že nároky v KSVS jsou dojednány podle ekonomicky nejslabšího člena ZSDNP.
Proto odvětvová smlouva všem zaměstnancům garantuje minimální nároky, které jsou pro všechny firmy v zaměstnavatelském svazu závazné. Vyšší ohodnocení a benefity si sjednávají jednotlivé členské odborové organizace se zaměstnavateli, kde působí.
Podniková kolektivní smlouva nemůže sjednat nároky nižší, než jak je stanoví kolektivní smlouva vyššího stupně. Odvětví spojené s těžbou uhlí je v procesu výrazného útlumu především kvůli Bruselské politice v podobě „Green Dealu“, což je naprostý hazard s energetickou nezávislostí a cenově dostupnými energiemi, které už mnohdy ani cenově dostupné nejsou.
Obsáhlá zpráva se v dalších částech zabývá bezpečností a ochranou zdraví při práci a k tomuto tématu hovořili v samostatných vystoupeních svazoví inspektoři bezpečnosti práce Ivo Kavka a Petr Trieb.
Další část zprávy se zabývá sociálním a zdravotním zabezpečením. O této tematice hovořili svazoví právníci JUDr. Antonín Těšík a Mgr. Markéta Marinková, kteří delegáty ubezpečili, že odborový svaz průběžně sleduje realizaci jednotlivých nařízení vlády jak ze strany příslušných zaměstnavatelů, tak státu.
Dění uvnitř svazu
Vnitrosvazová činnost v hodnoceném období mezi sněmy, kromě činností právního odboru a odboru BOZP, probíhala v rámci jednání rady svazu a dále spočívala především v účasti zástupců vedení a funkcionářů svazu na nejrůznějších akcích pořádaných členy svazu v regionech. Rada svazu se konala celkem čtyřikrát, z toho jednou byla rozšířena o členy revizní komise. Na jednáních rady se pravidelně projednává situace v členských organizacích, kolektivní vyjednávání, majetek a financování svazu, příprava akcí svazu jako je například sněm svazu.
Předseda také pravidelně informuje členy rady o všech jednáních, kterých se vedení svazu účastní: rada ČMKOS, zasedání tripartity, MSDU OS, PAOS a další. Samostatnou kapitolou vnitrosvazové činnosti je účast vedení a funkcionářů na jednáních pořádaných členy svazu, kde zástupci svazu podávají informace o činnosti svazu, o aktuálním stavu legislativy, o nejrůznějších jednáních, a naopak se zajímají o problémy firem a zaměstnanců.
Od 1. ledna 2019 vychází časopis Horník-geolog-naftař (HGN) v elektronické podobě, distribuce časopisu probíhá formou rozesílání e-mailem a zároveň je ke stažení na webových stránkách svazu.
V roce 2024 a na začátku roku 2025 bylo hodně prostoru věnováno článkům týkajících se legislativních změn, zejména zákoníku práce a v oblasti důchodů.
Odborové organizace a jejich členové mohou získávat aktuální informace na webových stránkách svazu www.osphgn.cz. Stránky se věnují problematice hornictví a energetiky, oblasti BOZP, aktuálním změnám v legislativě, kolektivnímu vyjednávání a další činnosti svazu.
Zpráva obsahuje rovněž řadu příloh, na které zde není prostor. Podstatné je, že delegáti v další části jednání schválili bez připomínek výsledky hospodaření svazu za rok 2024 (účetní závěrka) + Stanovisko revizní komise k účetní závěrce za rok 2024 a návrh rozpočtu svazu na rok 2025, včetně rozpočtového provizória do 30. 4. 2025. Odborový svaz tak může nadále pracovat v plném nasazení ve prospěch svých členů.