HK ČR: Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky. Navzdory tomu poroste solidním tempem a v příštím roce se dostaví mírné zlepšení

  • Zveřejněno: 04.07.2025
  • Autor: Miroslav Svoboda

Hospodářská komora ČR (HK ČR), na svých webových stránkách, zveřejnila svoji makroekonomickou prognózu vývoje české ekonomiky ve druhé polovině letošního roku a současně i v roce příštím.

Podle této analytické zprávy, výkonnost tuzemské ekonomiky budou, i v roce 2025, brzdit nejistoty plynoucí z geopolitického vývoje a ochlazení zahraniční poptávky. Vyplývá to z pololetní makroekonomické prognózy Hospodářské komory ČR, kterou Komora zpracovala e spolupráci s analytickým týmem České spořitelny.

Podle aktuální predikce reálný HDP v letošním roce poroste tempem 2,0 %, přičemž v roce 2026 se očekává jeho zrychlení na 2,3 %. Autoři zprávy konstatují, hlavním hybatelem hospodářského růstu, zůstane spotřeba domácností, zatímco investiční aktivita podnikatelského sektoru, v roce 2025, zůstává ztlumená. Přičemž, v příštím roce, je očekáváno její mírné oživení!

„Růst i nadále brzdí a bude brzdit především geopolitický vývoj v zahraničí – stále probíhající konflikt na Ukrajině a eskalace na Blízkém východě, ale i obchodní války vyvolané americkou administrativou. Snížili jsme proto letošní očekávání růstu ekonomiky z 2,8 na 2 procenta, s ohledem na okolnosti lze ale i takový výkon považovat stále za solidní,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.

Podle prognózy bude růst ekonomiky i nadále tažen spotřebou domácností, jejíž příspěvek k růstu HDP by měl letos dosáhnout 1,1procentního bodu. V roce 2026 se očekává pouze mírné zpomalení růstu spotřeby domácností (tj. z 2,5 % na 2,2 %), a to v souvislosti s odezníváním efektu odložené spotřeby z období vysoké inflace, a se zpomalením tempa růstu mezd. Nominální průměrná mzda by, podle očekávání autorů zprávy, měla v roce 2025 vzrůst o 6,1 %, reálně o 3,6 %. V roce 2026 se očekává nominální růst mezd ve výši 5 %, což by, při inflaci 2,3 %, mělo umožnit pokračování jejich reálného růstu o 2,7 %.

„Významnou překážkou dalšího růstu nejsou čísla jako taková, ale ztráta důvěry. A to jak mezi spotřebiteli, tak mezi firmami. V datech vidíme, že domácnosti, i když zvýšily spotřebu, jsou stále obezřetné. A firmy zpožďují nebo ruší investice. Tento ‚zamrznutý optimismus‘ je často důsledkem celospolečenského klimatu nejistoty, polarizace a nečitelnosti v politice i globálním obchodě,“ uvedl k tomu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Společná zpráva Hospodářské komory ČR a České spořitelny dále uvádí, že konzervativní postoj firem k investování, se promítá do poměrně nízkého očekávaného růstu fixních investic (1 % v roce 2025). Příspěvek fixních investic k HDP, by tak měl letos, činit jen 0,3 p. b. (procentního bodu), výraznější oživení se očekává až v roce 2026, kdy, příspěvek investic k růstu HDP, vzroste na 0,8 p. b.

Analytik Hospodářské komory ČR Roman Renda doplnil zprávu o poznatek, že po hlubokém propadu kupní síly domácností v letech 2022 a 2023, bude letos i v příštím roce, probíhat postupná obnova hodnoty reálných mezd, která podporuje spotřebu domácností, a tím i růst HDP. Domácí poptávka se tak, při současném oslabení zahraniční poptávky, stává klíčovým hybatelem ekonomického výkonu.

Prognóza Hospodářské komory ČR a České spořitelny zároveň počítá se setrváním míry nezaměstnanosti na nízkých hodnotách. Podle metodiky ČSÚ by měla v roce 2025 dosáhnout 2,9 %, což podle Hospodářské komory ČR, potvrzuje napjatost trhu práce a silnou poptávku po pracovní síle. Podle HK ČR, tato situace sice nadále podporuje růst mezd, ale zároveň představuje i jedno z významnějších proinflačních rizik.

Podle analytika HK ČR Romana Rendy prognóza poukazuje rovněž na celou řadu rizik. Zejména na možnou eskalací obchodních sporů, a oslabení globální poptávky, v důsledku cel, či riziko recese v USA. Načež konstatoval, že geopolitické napětí navíc zvyšuje riziko narušení dodavatelských řetězců a cenových šoků u komodit. Podle něho by pozitivní impulz mohl naopak přijít z Německa, pokud se, tamní plánované vysoké vládní investice, promítnou do posílení evropské poptávky po české produkci.

  • Zdroj: Hospodářská komora ČR