Havlíček: Do energetického problému se dostane 85 procent domácností, nová vláda to neřeší

  • Zveřejněno: 10.01.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Do energetických problémů se dostane 85 procent domácností. Programové prohlášení vlády to neřeší. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil bývalý ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček.

Co se týká dlouhodobých cílů v energetice, jsou, podle Karla Havlíčka, v zásadě pořádku. „Pokračuje se v jádru a transformaci teplárenství. Krátkodobé cíle jsou nedostatečné. Část rodin vezme čepici do ruky a půjde na úřad práce, tam vyplní desetistránkový protokol, aby dostala nebo nedostala nějakou podporu. Dotkne se to relativně malého vzorku obyvatel a do energetických problémů se dostane 85 procent domácností,“ má jasno Havlíček.

„Cesta, kterou jsme navrhovali my, je cesta účinná – odpuštění plateb za obnovitelné zdroje a snížení DPH. Dotklo by se to prakticky všech. Je to jednoduché, rychlé a bezproblémové,“ doplnil Karel Havlíček.

Věra Kovářová ze STAN ale nesouhlasila. „Je potřeba hledat řešení. Zákon pomáhá ne plošně, ale těm, co byli nejvíce postiženi. To, co vy navrhujete, je styl, kdy plošně snížíme DPH na všechno, a je to styl, kterým jste vládli celá ta léta. Uvrhli jste tento stát do obrovského schodku,“ odmítla Věra Kovářová řešení situace, jak to navrhovala bývalá vláda expremiéra Andreje Babiše.

Hosté pořadu se také věnovali otázce Green Dealu. Podle vládního prohlášení je Zelená dohoda příležitostí. Karel Havlíček k tomu uvedl, že se ale také jedná o velkou hrozbu. „Nesouhlasím s diktátem Evropské unie. Co mají z Green Dealu obyčejní lidé?,“ ptal se další účastník televizní debaty předseda SPD Tomio Okamura. Právě SPD (Strana přímé demokracie) patří k velkým a dlouhodobým kritikům Zelené dohody.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS