Dokončené očkování proti COVID-19 má přes milion lidí. Kolik vakcín dorazí v květnu?

  • Zveřejněno: 01.05.2021

Ukončené očkování proti nemoci COVID-19 má v České republice přes milion občanů. Alespoň jednu dávku vakcíny obdrželo už přes dva miliony Čechů. Vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V zemi, která má zhruba 10,7 milionu obyvatel, se očkuje čtyři měsíce. Aspoň jednou dávkou bylo dosud očkováno 23,6 procenta populace starší 16 let, uvedl v pátek na Twitteru ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Celkový počet podaných dávek přesáhl tři miliony, plně očkovaných bylo k pátečnímu večeru 1 006 049 lidí. Poslední dubnový den podali zdravotníci 65 331 dávek vakcín proti COVID-19, což je o asi 11 tisíc méně než v zatím rekordní čtvrtek.

V České republice se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Více než 77 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech. Vakcínu Johnson & Johnson, u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo za týden očkování přes 4 600 lidí.

V květnu Česko očekává 2,85 milionu dávek vakcíny

V ČR se začalo očkovat koncem prosince minulého roku. Nejdříve přišli na řadu klienti domovů pro seniory a zdravotníci, postupně se přidávali i senioři nebo učitelé. V současné době je registrace k očkování otevřená pro všechny starší 55 let, přednost mají také mladší pacienti s vybranými nemocemi.

Od pondělí se spustí registrace pro takzvané pečující osoby, tedy lidi pobírající příspěvek na péči třetího nebo čtvrtého stupně. Připravuje se také očkování pracovníků vysokých škol. Někteří senioři registrovaní především u svých praktických lékařů však stále na očkování čekají.

Od července by se mohli hlásit všichni zájemci starší šestnácti let. Ministr Arenberger počítá také s tím, že do podzimu by měly být dokončené klinické studie, které umožní očkování dětí.

https://cnn.iprima.cz/kompletni-ockovani-proti-covid-19-ma-v-cr-pres-milion-lidi-24386

  • Zdroj: CNN.IPRIMA.cz