Brexit s dohodou je skvělá zpráva pro statisíce lidí a obchodníků, uvedl premiér Andrej Babiš

  • Zveřejněno: 25.12.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Dojednání dohody mezi Evropskou unií a Británií o uspořádání vztahů po konci brexitového přechodného období je, podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO), výbornou zprávou pro všechny obchodníky a lidi. Je velká šance, že od ledna příštího roku nenastanou účinky brexitu bez dohody se všemi cly a tarify podle režimu Světové obchodní organizace, uvedl ministerský předseda. Uzavření dohody vítá i Svaz průmyslu a dopravy, analytici i další čeští politici.

„Je ovšem potřeba zdůraznit, že dohodu, kterou dojednal (vyjednavač EU) Michel Barnier, teď musí velmi rychle prostudovat a odsouhlasit všechny členské státy. Pevně věřím, že se to podaří a dohoda začne platit 1. ledna 2021. My pro to uděláme všechno,“ uvedl Andrej Babiš.

Na sociálních sítích premiér poznamenal, že po několika letech je brexitový proces skoro dokončený. Pro EU a Spojené království je to historický okamžik, dodal.

Uzavření dohody o vzájemných vztazích po skončení přechodného období po brexitu oznámili ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Smlouvu musí schválit Evropský i britský parlament.

Prezident Miloš Zeman dojednání smlouvy v pátek podle mluvčího Hradu komentovat nebude.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) znamená dohoda konec nejistoty. „Čeká nás dva tisíce stran čtení a analýz, věřím ale, že to je dobrá zpráva,“ uvedl Tomáš Petříček. Podle něho od 1. ledna 2021 nastanou velké změny, ale jsou pro ně jasně daná pravidla. Ministra mrzí, že skončí program Erasmus pro studium na vysokých školách v Británii.

„Podle všech vyjádření, které jsme viděli v minulých dnech, jsem nečekal, že k dohodě dojdeme, ale na druhou stranu je to takové oddychnutí, že nenastane chaos a že od prvního ledna nebudou zmatky o tom, co se bude dít na hranicích a o tom, jak budeme obchodovat mezi EU a Británií,“ řekl České televizi místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jaroslav Bžoch (ANO).

Dohodu uvítala i česká eurokomisařka Věra Jourová. Díky ní budou mít občané i firmy potřebnou jistotu a stabilitu, uvedla.

Svaz obchodu a průmyslu ČR uvedl, že vzhledem k dohodě nebude obchod zatížen celními poplatky a kvótami a firmy budou mít na obou stranách srovnatelné podmínky bez nekalé konkurence. „Pro firmy to představuje velmi pozitivní zprávu, protože tím nedojde k zásadnímu narušení obchodních vazeb a ani k omezení dodávek zboží oběma směry. Především však končí období nejistoty a osobně věřím, že technická opatření učiněná státy na hraničních přechodech a v celních systémech současně, zaručí hladké fungování dopravy,“ řekl České televizi prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

„Uzavřením dohody se podařilo stvrdit, že i přes odchod Velké Británie z Evropské unie a přes odlišné vyjednávací pozice obou aktérů existuje oboustranný zájem na udržení dlouhodobě budovaných vztahů,“ uvedl ředitel sekce mezinárodních vztahů svazu Lukáš Martin. Obchodní vztahy se podle něho zásadně nenaruší, ani se neomezí dodávky zboží oběma směry. „Především však končí období nejistoty, kterému musely firmy čelit během prodlužovaného vyjednávání,“ poznamenal.

Na druhou stranu podle Martina dohoda neznamená stejný režim obchodu mezi EU a Británií jako doposud, vzniknou určité administrativní a technické překážky. „I zboží s nulovým clem je třeba deklarovat a odbavit, složitější bude obchod s produkty podléhajícími fytosanitární regulaci i uznávání různých certifikací a standardů,“ vyjmenoval.

Český export do Británie může podle Martina v konečném důsledku zdražit. Dopady očekává také na přeshraniční poskytování služeb a pohyb pracovníků.

„Dotažení dohody je v každém případě dobrou zprávou z hlediska české ekonomiky. Pokud by dotažena nebyla, tak třeba ti z Čechů, kteří rádi nakupují v obchodech Marks & Spencer, by si ze dne na den, po letošním Silvestru, připlatili ze stejné zboží až o desítky procent více,“ uvedl hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. S problémy by se, podle něho, po Novém roce potýkali hlavně čeští vývozci. „Británie je po Francii druhým největším odbytištěm českého exportu mezi zeměmi, se kterými Česko přímo nesousedí. Celkově je pátou nejvýznamnější exportní destinací, přičemž v nedávné době z hlediska svého významu v tomto ohledu přechodně předčila právě i zmíněnou Francii,“ podotkl Lukáš Kovanda.

V běžných letech, která nejsou poznamenána koronavirovou krizí, se, podle něho, do Británie z České republiky ročně vyveze zboží za více než dvě stě miliard korun. Uvedl, že kromě firem z automobilového průmyslu na ostrovy Česká republika vyváží také třeba cukrovinky. „Například holešovský závod Nestlé vyveze do Británie ročně zhruba 3500 tun želatinových bonbonů. Pokud by jednání mezi Londýnem a Bruselem skončila nezdarem, kvůli zavedenému clu byly by holešovské želatinové bonbony v Británii od ledna příštího roku až o třetinu dražší než teď. Takže by tam o ně dramaticky klesl zájem,“ dodal Lukáš Kovanda.

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že pro Česko jako průmyslovou zemi je důležitá především dohoda o průmyslu. Ta oznámená podle něj pozitivně ovlivní také ceny produktů, které zrovna během svátků Češi vyhledávají. „Dohoda o rybolovu znamená, že v Evropě budou v příštích letech levnější ryby než bez dohody. Čeští kapři jsou substitutem pro mořské ryby, a tak díky dohodě budou i vánoční kapři relativně levnější,“ uvedl.

Na vzájemný obchod mezi EU a Británii bude, podle něho, mít nicméně vliv takzvané mimocelní ochranářství - tedy nárůst formulářů, hlášení a administrativy. „Zatímco evropské papírování je vyhlášené a čeští dovozci s ním budou muset počítat hned od ledna, britské papírování pro české vývozce bude jednodušší a zavede se zřejmě až někdy v létě,“ dodal Petr Bartoň.

Na vyšší náklady a papírování upozornil také Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb. „Všem vývozcům i dovozcům od ledna přibude povinnost předkládat celní prohlášení. Postupně se také změní označování výrobků pro britský trh. Návrat hranic přinese zdržení na přechodech, které prodlouží a prodraží přepravu,“ uvedl.

  • Zdroj: Česká televize