Babiš a Vojtěch nechtějí zvýšení tarifů. Slib není slib, ale jen podpora, což nic neznamená

  • Zveřejněno: 07.06.2018

Ve středu 6. června jednalo vedení odborového svazu s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Představitelé OS požadovali sdělení, zda platí slib premiéra, který 150 odborářům dal na jednání dne 4. května, že se od 1. ledna 2019 zvýší platové tarify pro zaměstnance ve zdravotnictví o 10 %.  

Premiér Babiš sdělil, že jeho slib vlastně nebyl slibem, ale jen podporou, a že vzhledem k tomu, že se dohodly zdravotní pojišťovny a nemocnice na růstu úhrad na příští rok, tak ministr akceptuje dohody a žádné plošné zvýšení platových tarifů a základních mezd nebude.

Plošně se ale na základě dohody zvýší příplatky za směnnost, a to pro všeobecné sestry o 5000 Kč na částku 7000 Kč a u ostatního nelékařského zdravotnického personálu o 2000 Kč.

Ministr Vojtěch sdělil, že úhrady nemocnicím, které jsou zvýšené o 5 %, umožní managementům nemocnic zvýšit výběrově platy zaměstnancům, případně plošné navýšení všem zaměstnancům až o 7 % platových nebo mzdových tarifů. Konkrétní navýšení si mají dojednat odborové organizace samy.

  • S názorem premiéra a ministra zdravotnictví zásadně nesouhlasíme, a to na základě zkušeností z uplynulých čtyř let.
  • Dál požadujeme navýšit platové a mzdové tarify a zabezpečit na jejich zvýšení finance.
  • Zvýšenou částku na platy a mzdy navrhujeme získat zvýšením plateb za státní pojištěnce, nebo snížením části peněz z rezervních fondů zdravotních pojišťoven.

Co bude dál?

V pondělí 11. června se sejde výkonná rada odborového svazu, v úterý 12. června se v Praze koná shromáždění zástupců odborových organizací z veřejných služeb a veřejné správy a ve středu 13. června se uskuteční jednání tripartity.

Na základě dohod s ostatními odborovými svazy a výsledků jednání tripartity se rozhodneme, jak budeme dále postupovat.

Určitě budeme potřebovat vaši podporu pro případné protestní akce!

  • Zdroj: Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče