Odboráři a zaměstnavatelé žádají po vládě plán čerpání z fondů EU na programové období 2014 - 2020

  • Zveřejněno: 29.04.2015
  • Autor: (pek, foto: archiv vlády ČR)

Rada hospodářské a sociální dohody se na svém zasedání v pondělí 27. dubna 2015 zabývala především novelou stavebního zákona, která má přinést například zjednodušení a zrychlení povolovacího řízení. Dále projednala situaci čerpání prostředků z fondů Evropské unie, řešení finanční gramotnosti nebo finanční situaci v živé a neživé kultuře.

Jednání tripartity se zúčastnili kromě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) také další členové vlády, zástupci zaměstnavatelských svazů a představitelé odborových konfederací.

Zaměstnavatelé a odboráři vyzvali vládu, aby co nejdřív představila časový plán, kdy bude možné žádat o peníze z evropských fondů pro nové programové období 2014 - 2020. Zájemci o peníze by tak měli vědět, kdy jednotlivá ministerstva výzvy k předkládání projektů zveřejní.

"Čekáme, že si udělají ministerstva pořádek v metodice a začnou konečně vypisovat výzvy," uvedl Hanák. Podle něj jsou "tisíce podnikatelů, zaměstnavatelů a obcí" na čerpání peněz připraveny. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před týdnem řekl, že proces čerpání fondů by se měl rozjet v květnu.
Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je pozitivní zprávou, že ministerstvo pro místní rozvoj připravuje způsob, jak čerpání peněz z Evropské unie za rok 2014 rozložit na léta 2015 a 2016.
Tripartita se také bavila o finanční gramotnosti. Podle Hanáka by se měla v této oblasti zlepšit informovanost nejenom dětí a studentů, ale i starších lidí nad 50 let. Středula poznamenal, že se málo pracuje s těmi, kteří již na trhu práce jsou a kteří mají největší problémy s exekucemi a půjčkami. Podle premiéra Bohuslava Sobotky musí být základem vzdělávání mladé generace, musí se ale vytvořit nabídka i pro starší obyvatele.
 
Stavební zákon
Novelizace stavebního zákona je jedním z mála dosud nenaplněných závazků programového prohlášení. Vláda již na své schůzi na konci března projednala základní teze a časový harmonogram novelizace. Úprava má přinést zjednodušení a zrychlení povolovacích řízení a dojde také ke spojení územního a stavebního řízení. Zároveň ale zůstane zachována možnost samostatných řízení a investor si bude moci postup zvolit. Novela výrazně pomůže sektoru stavebnictví, který je důležitý pro celou ekonomiku. Novelu chce vláda podle premiéra poslat do Sněmovny v pololetí. Sobotka už dříve uvedl, že sjednotit do jednoho procesu by se mělo územní a stavební řízení s hodnocením dopadů na životní prostředí (EIA). Výsledkem by mělo být jediné povolení. Zkrátit by se měly třeba lhůty pro soudní přezkoumání žalob proti navrženému stavebnímu řešení.
 
Finanční situace v kultuře
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v souladu s programovým prohlášením vlády seznámil sociální partnery se záměrem zvyšovat výdaje na kulturu. Vláda se chce postupně přiblížit jednoprocentnímu podílu výdajů rozpočtu na kulturu. Dosáhnout by toho měla už v roce 2017. Kultura je další veřejnou službou, kterou chce kabinet Bohuslava Sobotky aktivně rozvíjet. Nedávno proto přijal dlouhodobý strategický výhled pro kulturu.
 
Dalšími body jednání byly například plánované úpravy Fondu kulturních a sociálních potřeb nebo rozdělení agentury CzechInvest.
 
tripartita2
Záběr z tiskové konference po jednání tripartity. Zleva prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, premiér Bohuslav Sobotka a předseda ČMKOS Josef Středula
 
  • Zdroj: e-sondy.cz