Od dubna 2011 mám podepsanou smlouvu jako zástup za rodičovskou dovolenou (RD) paní XY, nicméně ona kolegyně v roce 2013 porodila další dítě a svou mateřskou dovolenou (MD) a následně RD prodloužila. Zaměstnavatel se mnou nepodepsal žádnou další smlouvu, mám stále jen tu první – za první dítě. Kolegyně se chce vrátit, zaměstnavatel jí to umožní a já mám nastoupit jako zástup za další MD a RD jiné kolegyně na jiné divizi v naší firmě. Zaměstnavatel mi chce nechat podepsat novou smlouvu jako zástup a v podstatě tedy na dobu určitou. Chtěla bych se zeptat, zda kolegyně z personálního nepochybila, když mi nevystavila novou pracovní smlouvu za další dítě první kolegyně, a dále pak také na to, zda mají právo mi vystavit pracovní smlouvu opět na dobu určitou.
V případě zástupu za RD u prvního dítěte první kolegyně bylo vše v pořádku. Další zástup u druhého dítěte první kolegyně nebyl již ošetřen dohodou o změně pracovní smlouvy, Vy jste práci vykonávala a vykonáváte dosud. Vznikl Vám tak pracovní poměr na dobu neurčitou. Toto moje tvrzení je však s výhradou, jelikož nemám k dispozici písemné podklady (smlouvy), abych mohla případ zodpovědně posoudit. Domnívám se, že vinou zaměstnavatele máte Vy i první kolegyně nárok na totéž místo. Na jedno místo jste dvě s platnou pracovní smlouvou. Pokud se nedohodnete nebo jedna z vás nepřijme nabídku od zaměstnavatele na jiné místo, musel by rozhodnout jedině soud.
Zaměstnavatel se ale, jak uvádíte, „vinen“ necítí a nabízí vám opět jen zástup za MD a RD další kolegyně, tedy opět na dobu určitou.
Mohla byste využít situace a tvrdit, že už nyní máte pracovní poměr na dobu neurčitou a požadujete, aby Vám zaměstnavatel nabídl místo na dobu neurčitou.
Právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů