Zaměstnanec o dovolenou nemůže přijít

  • Zveřejněno: 18.02.2016
  • Autor: JUDr. Jitka Kocianová

Dobrý den, v rámci kolektivního vyjednávání nám zaměstnavatel vyšel vstříc, takže dovolená všech zaměstnanců činí 5 týdnů, místo zákonných 4 týdnů. Jsme samozřejmě rádi. Ovšem nelíbí se nám, jak zaměstnavatel dovolenou upravil v kolektivní smlouvě – citujeme:

„Dovolená a placené volno na zotavenou

Dovolená všech zaměstnanců činí 5 týdnů. Základní výměra dovolené činí 4 týdny. Zaměstnanec, který si nebude do následujícího roku převádět více jak jeden týden dovolené, bude mít nárok na jeden týden placeného volna na zotavenou (dovolené) navíc. Zaměstnavatel určí příkazem ředitele čerpání dovolené, případné výjimky mají právo povolit ředitel a.s. a jeho náměstci.“

Je toto ustanovení kolektivní smlouvy správné? Jak je to vlastně s čerpáním dovolené? Může zaměstnanec o dovolenou přijít? Může se dovolená proplatit?

Dobrý den, úprava dovolené tak, jak ji uvádíte z vaší kolektivní smlouvy, je nesprávná. A to hned z několika důvodů:

1. Zákoník práce používá termín „dovolená“. Termín „placené volno na zotavenou“ použitý ve vaší kolektivní smlouvě zákoník práce nezná a ani jím nelze nahrazovat termín „dovolená“.

2. Zákoník práce má zásadu: „v případě nejasností ve výkladu se použije výklad příznivý ve prospěch zaměstnance“. V tomto případě proto platí, že „dovolená všech zaměstnanců činí 5 týdnů“. Ujednání o tom, že 5 týdnů má jen ten zaměstnanec, který si do dalšího roku převede pouze týden dovolené, a jinak má zaměstnanec jen 4 týdny dovolené, je ze zákona neúčinné (nicotné).

3. Jakmile zaměstnavatel přistoupil na to, že dovolenou navýší a že bude činit 5 týdnů, pak se musí na dovolenou pohlížet jako na celek a nelze pro její čerpání klást nezákonné podmínky.

4. V závěru ujednání se zaměstnavatel snaží prostřednictvím této kolektivní smlouvy nahradit pracovní řád – dovolená se bude čerpat na základě příkazu ředitele, ředitel a náměstci budou povolovat výjimky z čerpání dovolené. Kromě toho, že i tato úprava je dosti nejasná, pokud už ji zaměstnavatel chce, pak patří do pracovního řádu.

Nyní na vysvětlenou:

Kdo a podle čeho určuje nástup na dovolenou?

Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud nestanoví zákoník práce jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Jaká pravidla platí, když se dovolená do konce roku nevyčerpá?

Čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance (nemoc, mateřská dovolená, rodičovská dovolená, vojenské cvičení) nebo naléhavé provozní důvody.

Nemůže-li být dovolená vyčerpána (překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody na straně zaměstnavatele), je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku. Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným, nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.

Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.

Může zaměstnanec o dovolenou přijít?

Ne. Zaměstnanec o dovolenou přijít nemůže (viz předchozí vysvětlení). Zákoník práce takovouto právní úpravu nemá. Zaměstnavatel musí zaměstnanci umožnit čerpání dovolené vždy, třeba i po 5 letech. Je chyba zaměstnavatelů, že zaměstnanci neurčí nástup na dovolenou.

Může mně zaměstnavatel nevyčerpanou dovolenou za kalendářní rok proplatit?

Ne. Nemůže. Náhrada mzdy za dovolenou (proplacení) je možné pouze v případě skončení pracovního poměru.

  • Zdroj: osunios