Úprava pracovní doby

  • Zveřejněno: 31.10.2016
  • Autor: Ing. et Mgr. Štěpánka ŘANDOVÁ, právnička OSZSP ČR

Pracuji jako sestra v nemocnici, je mi 54 let a žiji se starším partnerem (71 let). Moje žádost o zkrácení pracovního úvazku mi byla zaměstnavatelem zamítnuta a bylo mi sděleno: „Prokažte, že dlouhodobě pečujete o osobu ve II. až IV. stupni bezmocnosti, a bude vám pracovní doba upravena.“ Všichni víme, jaké potíže s sebou tento věk přináší, proto mě zajímá, zda tyto podmínky musí můj partner splňovat?

Pokud tomu nebrání vážné provozní důvody, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti o úpravu pracovní doby zaměstnance uvedeného v ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce. V tomto ustanovení je mimo jiné uvedena zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II až IV.

Pokud zaměstnanec nepatří mezi zaměstnance uvedené v ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce, není zaměstnavatel povinen jeho žádosti o úpravu pracovní doby vyhovět. Skutečnost, že zaměstnankyně žije se starším partnerem, neznamená, že převážně sama dlouhodobě pečuje o osobu, která se považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II až IV. Z toho důvodu nemá vůči ostatním zaměstnancům v oblasti slaďování rodinného a pracovního života s poukazem na ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce výhodnější postavení a zaměstnavatel tak není povinen její žádosti o úpravu pracovní doby vyhovět. Případná úprava pracovní doby tak bude zcela záviset na dohodě zaměstnankyně se zaměstnavatelem.

 

 

 

 

  • Zdroj: osz.cmkos.cz, Bulletin