Smlouva o důchodu patří mezi zaopatřovací smlouvy a upravuje ji ustanovení § 2701 až 2706 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Smlouvou o důchodu se plátce zavazuje platit příjemci pravidelné peněžní dávky čili důchod. Smlouvu o důchodu lze uzavřít ústně i písemně a na dobu určitou i neurčitou. Smlouva musí být uzavřena v písemné formě pouze tehdy, pokud se plátce zaváže k placení důchodu na dobu života nějaké osoby, tzn. na dobu neurčitou nebo na dobu delší než pět let. Nebylo-li trvání závazku ujednáno, platí, že povinnost platit důchod trvá po dobu příjemcova života. Vzhledem k tomu, že plnění ze smlouvy o důchodu je stejně jako jiná závazková práva soudně vymahatelné, je třeba předtím, než se rozhodnete stát plátcem důchodu, velmi pečlivě zvážit, na jak dlouhou dobu a k jak vysokým částkám se zavážete. Stejně tak je třeba si dát pozor také na to, že když nesjednáte délku trvání závazku, platí, že povinnost platit důchod trvá po dobu příjemcova života. Odstoupit od smlouvy o důchodu před sjednanou dobou, případně smrtí příjemce je možné, ale v tom případě je vhodné předem uvést do smlouvy, z jakých důvodů pak lze placení dávek skončit. Jedním z důvodů může být změna finančních poměrů příjemce: plátce si tak ošetří, že pokud příjemce například zbohatne, nebude mu muset dál platit důchod.
Doslechla jsem se, že nový občanský zákoník upravuje jakousi smlouvu o důchodu. Můžete vysvětlit, o co přesně se jedná?
Splatnost důchodu je v případě absence jiné dohody vždy měsíčně napřed. Zemře-li osoba, na dobu jejíhož života byl důchod ujednán, zaplatí plátce dávku, která za života oné osoby již dospěla. Bylo-li však ujednáno, že důchod je splatný pozadu, zaplatí plátce dávku připadající na dobu, po kterou ona osoba byla ještě naživu.
Specifikem smlouvy o důchodu je její osobní charakter, právo na důchod nelze postoupit jinému, k opačnému ujednání se nepřihlíží. Pohledávku splatné dávky však postoupit lze.
Plátce může zřídit důchod bezúplatně nebo si lze dohodnout smlouvu o důchodu jako úplatnou. Zřídí-li plátce důchod bezúplatně, může si zároveň vyhradit, že příjemcovi věřitelé nemohou příjemcovy dávky postihnout ani exekučně, ani v insolvenčním řízení. Taková výhrada je účinná vůči třetím osobám i vůči orgánům veřejné moci, avšak jen do výše, kterou příjemce vzhledem ke svým poměrům pro své zaopatření nutně potřebuje. Takovou výhradou si plátce pojistí, že z jeho peněz bude mít užitek skutečně ten, koho zamýšlel podpořit. Bude-li příjemce v dluzích, bude mít příjemce i jeho rodina díky plátci důchodu určitý životní standard. Je ale třeba vzít v úvahu, že ochrana před věřiteli není absolutní a že se vztahuje pouze na důchod v takové výši, jakou příjemce vzhledem ke svým poměrům nutně potřebuje.
Pravidelné dávky důchodu lze poskytovat také za úplatu, pokud si dohodnete smlouvu o důchodu jako úplatnou. Typicky jde třeba o případ, kdy rodič daruje svému dítěti rodinný dům a sepíšou smlouvu o důchodu, ve které sjednají, že např. dcera bude měsíčně své matce zasílat určitý finanční obnos, který nebude mít charakter splátek ceny domu, ale povahu důchodu a za to se stane majitelkou matčina domu. Byl-li důchod poskytnut za úplatu, nelze pro neplacení dávek později odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení úplaty, v našem případu tedy domu, protože odstoupení od smlouvy by tak mohlo nahrávat různým spekulacím. To neplatí, bylo-li placení důchodu zajištěno a jistota zanikne nebo se zhorší, aniž ji plátce v přiměřené lhůtě doplní na původní rozsah. Pokud by dcera svoji povinnost poskytovat matce důchod řádně neplnila, má matka možnost obrátit se na soud. Pro tento případ občanský zákoník stanoví, že pokud to okolnosti odůvodňují, soud nařídí na návrh příjemce (matky) prodej části plátcova (dcery) majetku a použití výtěžku k placení důchodu po přiměřenou dobu do budoucna.