Reklamoval jsem práci, kterou pro mne provedla firma zajišťující montáž bezpečnostních zámků do dveří. Zámky byly totiž vmontovány tak, že vůbec neslouží svému účelu. Ze strany majitele firmy neustále dochází k odmítání reklamace zakázky. Směje se mi do očí a odmítá se o věci vůbec bavit. Špatným usazením zámků došlo k poškození dveří a očividně byly vmontovány zámky neodpovídající typu dveří. Zámky stály téměř 20 000 Kč. Lze v souvislosti s odmítáním podat trestní oznámení? Prosím o radu, kam se obrátit.
V případě, že se se zhotovitelem díla, tj. objednané služby, nedohodnete na způsobu vyřízení reklamace, vzniká spotřebitelský spor. K jeho vyřešení máte pouze dvě možnosti:
První možnost spočívá v tom, že se můžete obrátit na instituci, která řeší spotřebitelské spory mimosoudní cestou. Na začátku letošního roku, od novelizace zákona č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, se řešením mimosoudních spotřebitelských sporů zabývá i Česká obchodní inspekce (ČOI).
Řízení dané věci je vedeno před subjektem, kterým je podle své působnosti buď Česká obchodní inspekce, finanční arbitr, Český telekomunikační úřad, Energetický regulační úřad, nebo jiná osoba, kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu pověří mimosoudním řešením spotřebitelských sporů.
Mimosoudní řešení spotřebitelských sporů Českou obchodní inspekcí není zpoplatněno. Je poskytováno bezplatně. Musel byste však, stejně jako podnikatel, sám hradit své případné náklady (např. cestovné, poštovné, právní zastoupení advokátem). Mimosoudní řešení spotřebitelských sporů je levnější, rychlejší (délka řešení max. 90 dnů) a méně formální. Vy jako spotřebitel máte možnost svůj problém touto cestou řešit – až na výjimky upravené v § 20d ZOS, viz www.zakonyprolidi.cz.
Mimosoudní řešení spotřebitelského sporu se zahajuje na návrh spotřebitele, který musí obsahovat zákonem stanovené náležitosti. Jsou to:
- a) identifikační údaje stran sporu,
- b) označení, čeho se navrhovatel domáhá,
- c) úplné a srozumitelné vylíčení rozhodných skutečností,
- d) datum, kdy navrhovatel uplatnil své právo, které je předmětem sporu, u prodávajícího poprvé,
- e) prohlášení, že ve věci nerozhodl soud, nebyl vydán rozhodčí nález a nebyla uzavřena dohoda stran v rámci mimosoudního řešení spotřebitelského sporu a ani nebylo zahájeno řízení před soudem, rozhodčí řízení nebo mimosoudní řešení spotřebitelského sporu podle tohoto zákona,
- f) datum a podpis navrhovatele.
K návrhu se přiloží doklad o skutečnosti, že se navrhovateli nepodařilo spor vyřešit s druhou stranou přímo, a další písemnosti dokládající tvrzené skutečnosti, jsou-li k dispozici. K návrhu se přiloží plná moc, je-li navrhovatel zastoupen na základě plné moci. Návrh lze podat písemně nebo ústně do protokolu anebo elektronicky prostřednictvím on-line formuláře uvedeného na internetových stránkách České obchodní inspekce, podepsaný uznávaným elektronickým podpisem nebo zaslaný prostřednictvím datové schránky osoby, jež návrh podává. Za podmínky, že je návrh do 10 dnů potvrzen, popřípadě doplněn jedním ze způsobů uvedených ve větě první, je možno jej podat pomocí jiných technických prostředků, zejména prostřednictvím telefaxu nebo veřejné datové sítě bez použití uznávaného elektronického podpisu. U pověřeného subjektu lze návrh podat písemně nebo elektronicky prostřednictvím on-line formuláře uvedeného na jeho internetových stránkách.Spotřebitel může podat návrh u České obchodní inspekce nebo pověřeného subjektu nejpozději do 1 roku ode dne, kdy uplatnil své právo u prodávajícího poprvé.
Druhou možností je řešení sporu soudní cestou, jiná instituce nemůže spor závazně rozhodnout. Soudní poplatky byste musel zaplatit vy, ale pokud by soud rozhodl ve váš prospěch, musel by je uhradit zhotovitel. Soud v těchto případech vyžaduje posudek soudního znalce. Seznam soudních znalců najdete na www.justice.cz.
Znalecký posudek je důležitým podkladem pro rozhodnutí soudu. Doporučuji věc probrat se zvoleným soudním znalcem (někteří znalci poskytují tuto službu zdarma nebo za menší úplatu – je třeba se dohodnout). Pokud soudní znalec věc vyhodnotí tak, že jste v právu, je třeba znovu oslovit zhotovitele s tím, že mu znovu nabídnete smírné vyřešení sporu. Náklady na soudního znalce by pak měl uhradit on.
V případě, že svůj názor zhotovitel nepřehodnotí, je třeba podat žalobu k soudu. V tom případě je vhodné obrátit se na advokáta, aby sepsal žalobu a zastupoval vás u soudu. I s ním je dobré se poradit dopředu, jak vidí vaši možnost, že soud věc rozhodne ve váš prospěch. Nemůže sice předjímat rozhodnutí soudu, ale ze své praxe ví, jak k obdobným případům soud přistupuje. Dále je třeba se dohodnout, kolik si za své služby vybraný advokát účtuje – je dobré obvolat více advokátů, každý má jiné ceny, protože se jedná o ceny smluvní. Seznam advokátů najdete na www.cak.cz, je zde uveden jmenný seznam, jejich sídlo a oblast práva, jíž se zabývají. Vy potřebujete advokáta, který se zabývá občanským právem a je zaměřený na spotřebitelské právo.