Na úřadu práce mně bylo řečeno ohledně dotazu, zda mi proplatí výdaje za topení (topím v krbu, dřevo kupuji) tak, aby se mi zvýšila dávka příspěvku na bydlení, že tyto náklady za dřevo úřad neproplácí, ale kdybych prý byla v hmotné nouzi, tak ano. Mohli byste mi vysvětlit, zda je tato odpověď pravdivá? Když peníze za topení nedostanu podle zákona o státní sociální podpoře, tak je dostanu podle zákona o pomoci v hmotné nouzi? Dodávám, že bydlím v nájmu. V bytě jsme dvě osoby.
Dobrý den, příspěvek na bydlení je dávkou podle zákona o státní sociální podpoře. Ptáte se, proč Vám úřad podle uvedeného zákona neproplatí náklady na topení pevnými palivy. Tato částka nákladů na vytápění se zohledňuje při výpočtu nároku na příspěvek na bydlení, avšak ne v celém rozsahu, ale nejvýše dle částky uvedené v zákoně v následující tabulce:
Výše částek, které se započítávají v případě vytápění pevnými palivy, činí pro období od 1. ledna 2016 do 31. prosince 2016 za kalendářní měsíc:měsíc:
Počet osob v rodině |
Kč |
jedna |
706 |
dvě |
966 |
tři |
1 263 |
čtyři a více |
1 561 |
Částka na topení se neproplácí ani podle zákona o pomoci v hmotné nouzi. Dávka na bydlení podle zákona o pomoci v hmotné nouzi se nazývá doplatek na bydlení. V případě, že na doplatek na bydlení nemáte nárok, je možné výjimečně v rámci dávky nazvané v zákoně o pomoci v hmotné nouzi „mimořádná okamžitá pomoc“ na topení přispět.
Na mimořádnou okamžitou pomoc nevzniká nárok, záleží na posouzení konkrétního případu, včetně situace v rodině, počtu dětí nebo naopak osamělosti, vážného zdravotního stavu, který neumožňuje žadateli o dávku pracovat, nebo toho, že žadatel nemá práci a je veden na úřadu práce. To, že je někdo bezdomovec, neznamená, že má automaticky nárok na mimořádnou okamžitou pomoc. Musí se na úřad se žádostí obrátit, s úřadem spolupracovat, tj. doložit doklady, které úřad bude potřebovat, a ten teprve celou situaci žadatele posoudí a o dávce rozhodne.
Jak už jsem uvedla, je částka za topení zohledněna při výpočtu dávky na bydlení, a to:
- u příspěvku na bydlení je to pro dvě osoby v domácnosti za čtvrtletí částka nejvýše 3 x 966 Kč, která se uvede a doloží spolu s ostatními uznatelnými náklady na bydlení, a dále se zohlední výše Vašich příjmů za hodnocené čtvrtletí,
- u doplatku na bydlení, což je dávka hmotné nouze na bydlení, se musí nejdříve zjistit všechny okolnosti konkrétního případu, hlavně však musíte být v hmotné nouzi dle zákona o pomoci v hmotné nouzi.
Podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí.
Zákon umožňuje poskytnout doplatek na bydlení (s přihlédnutím k celkovým sociálním a majetkovým poměrům) i v případě, že příspěvek na živobytí nebyl přiznán z důvodu, že příjem osoby a společně posuzovaných osob přesáhl částku živobytí osoby a společně posuzovaných osob, ale nepřesáhl 1,3násobek částky živobytí osoby a společně posuzovaných osob.
Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí.
Dávkami, kterými se řeší pomoc v hmotné nouzi, jsou:
- příspěvek na živobytí
- doplatek na bydlení
- mimořádná okamžitá pomoc
Základní informace o tom, kdy je a kdy není osoba v hmotné nouzi, a o jednotlivých dávkách, získáte např. zde: www.mpsv.cz.
Právní předpisy:
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisů