Podle § 41 odst. 4 zákoníku práce může zaměstnavatel převést zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, je-li to třeba k odvrácení živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků. Souhlas zaměstnance s převedením na jinou práci se zde nevyžaduje. Zaměstnanec musí být samozřejmě schopen tuto práci vykonávat, zejména vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem. Pokud byl převeden na práci, za níž mu náleží nižší mzda (plat), přísluší mu doplatek nejméně do výše průměrného výdělku, a to po celou dobu tohoto převedení. Problematika odměňování v tomto případě je obsažena v § 139 odst. 1 písm. c) zákoníku práce.
Jsem zaměstnán v akciové společnosti. V důsledku požáru na pracovišti mě zaměstnavatel v květnu 2014 bez mého souhlasu převedl na jinou práci; pomáhal jsem odstraňovat následky požáru. Zde jsem dosahoval podstatně menší výdělek. Doplatit vzniklý rozdíl mi však zaměstnavatel odmítá. Má na to právo?
Zaměstnavatel je tedy povinen vám po celou dobu převedení na jinou práci poskytnout doplatek do průměrného výdělku, kterého jste dosáhl v příslušném kalendářním čtvrtletí před převedením na jinou práci, tj. ve IV. čtvrtletí 2013. Doporučujeme vám písemně požádat zaměstnavatele o vyplacení tohoto doplatku. Jestliže to zaměstnavatel odmítne, požádejte o pomoc odborovou organizaci. Máte též možnost se obrátit na příslušný oblastní inspektorát práce (viz www.suip.cz).
Pokud jejich pomoc nebude účinná, je zde poslední možnost - domáhat se svého oprávněného nároku soudně. Žalobu je nutné podat nejpozději do 3 let ode dne, kdy vám měl být tento doplatek vyplacen.