Překlenovací příspěvek

  • Zveřejněno: 02.06.2014
  • Autor: (bič)

Jsem dlouhodobě nezaměstnaný a chtěl bych se zkusit „zaměstnat sám“ a zároveň využít toho, co umožňuje zákon o zaměstnanosti, ale nevím jak na to. Vyřizuji si živnostenský list a chtěl bych poskytovat služby na internetu. Jak mám na úřadu práce požádat o tzv. překlenovací příspěvek, co vše k tomu musím předložit, jak mám přesně postupovat?

Překlenovací příspěvek může Úřad práce ČR na základě dohody poskytnout osobě samostatně výdělečně činné, která přestala být uchazečem o zaměstnání a které byl Úřadem práce poskytnut příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa. Společensky účelným pracovním místem je pracovní místo, které zřídil po dohodě s Úřadem práce uchazeč o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti. Na společensky účelné pracovní místo může Úřad práce poskytnout příspěvek, jehož výše se odvíjí od průměrné míry nezaměstnanosti v daném okrese, ve kterém je pracovní místo vytvořeno.

Co je překlenovací příspěvek
Překlenovací příspěvek se poskytuje na úhradu provozních nákladů, které vznikly a byly uhrazeny v období, na které je překlenovací příspěvek poskytnut. O překlenovací příspěvek na úhradu provozních nákladů lze požádat nejpozději do 30 kalendářních dnů ode dne uzavření dohody o zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti a poskytnutí příspěvku. Příspěvek lze poskytnout nejdéle na dobu 5 měsíců.
Výše příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa, pokud v kalendářním měsíci předcházejícím dni podání žádosti o příspěvek míra nezaměstnanosti v daném okrese nedosahuje průměrné míry nezaměstnanosti v České republice, může maximálně činit čtyřnásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku. V daném případě to znamená, že výše příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa v roce 2014 představuje částku maximálně 98 488 Kč.
Výše příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa, pokud v kalendářním měsíci předcházejícím dni podání žádosti o příspěvek míra nezaměstnanosti v daném okrese dosahuje průměrné míry nezaměstnanosti v České republice nebo je vyšší, může maximálně činit šestinásobek průměrném mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku. V daném případě představuje částku maximálně 147 732 Kč.
Žádost o příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa
O poskytnutí příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti musí uchazeč o zaměstnání požádat Úřad práce.
Žádost o příspěvek musí obsahovat
a) identifikační údaje fyzické osoby - žadatele, tj. jméno, popřípadě jména, příjmení, popřípadě rodné příjmení, státní občanství, rodné číslo nebo datum a místo narození, nebylo-li rodné číslo přiděleno, bydliště osoby,
b) místo a předmět podnikání,
c) druh příspěvku, o který se žádá, tj. návratný příspěvek, příspěvek na úhradu úroků z úvěrů nebo jiný účelově určený příspěvek,
d) předpokládané náklady na zřízení společensky účelného pracovního místa v Kč,
e) další údaje potřebné k posouzení žádosti, zda žadatel je nebo není plátce DPH a zda je nebo není příjemcem prostředků poskytovaných na stejný účel ze státního rozpočtu, rozpočtu územních samosprávných celků, vyšších územních samosprávných celků, strukturálních fondů EU, popř. z jiných programů a projektů EU.
K žádosti o příspěvek na jednotlivé nástroje aktivní politiky zaměstnanosti je nutné přiložit
- doklady osvědčující skutečnosti uvedené v žádosti,
- potvrzení o tom, že žadatel nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky, vedené příslušným finančním nebo celním úřadem, nemá nedoplatek na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění nebo na pojistném a na penále na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, s výjimkou případů, kdy bylo povoleno splácení ve splátkách a není v prodlení se splácením splátek, nebo povoleno posečkání daně, pokud žadatel nedá souhlas k tomu, aby si tyto údaje zjistil Úřad práce sám a pokud za tímto účelem nezprostí příslušný finanční nebo celní úřad mlčenlivosti vůči Úřadu práce,
- doklad o zřízení účtu u peněžního ústavu.
Úřad práce může požadovat předložení i jiných dokladů, pokud jsou potřebné k posouzení žádosti.
Příspěvek na společensky účelné pracovní místo vytvořené uchazečem o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti se poskytuje do 30 kalendářních dnů ode dne uzavření dohody o poskytnutí tohoto příspěvku.
Příspěvky v rámci aktivní politiky zaměstnanosti se poskytují bezhotovostně převodem na účet příjemce vedený u peněžního ústavu.
Písemná dohoda o poskytnutí příspěvku
O poskytnutí příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti uzavírá Úřad práce s uchazečem o zaměstnání písemnou dohodu.
Místně příslušným pro uzavření dohody o poskytování příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa je úřad práce, v jehož evidenci je veden uchazeč o zaměstnání, který zřizuje pracovní místo za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti.
Dohoda o poskytnutí příspěvku musí obsahovat
a) identifikační údaje účastníků dohody,
b) účel poskytnutí příspěvku,
c) podmínky, za kterých bude příspěvek poskytován,
d) výši a termín poskytnutí příspěvku,
e) způsob kontroly plnění sjednaných podmínek,
f) podmínky a termín zúčtování poskytnutého příspěvku,
g) závazek příjemce vrátit příspěvek nebo jeho poměrnou část, pokud mu jeho zaviněním byl příspěvek poskytnut neprávem nebo ve vyšší částce, než náležel, a lhůtu a podmínky vrácení příspěvku,
h) ujednání o vypovězení dohody.
Vrácení příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti nelze požadovat, pokud osoba samostatně výdělečně činná přestane vykonávat samostatnou výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů, nebo v případě jejího úmrtí.
V písemné dohodě o poskytnutí příspěvku lze sjednat i další ujednání, na kterých mají účastníci zájem.
Úřad práce je povinen v dohodě rozlišit podmínky pro poskytování příspěvku, jejichž nesplnění není porušením rozpočtové kázně, a podmínky, jejichž nesplnění bude postihováno odvodem podle zvláštního právního předpisu. Nevrácení příspěvku ve stanoveném termínu je porušením rozpočtové kázně.
Výše příspěvku a jeho poskytování
Překlenovací příspěvek se poskytuje nejdéle po dobu 5 měsíců. Měsíční výše příspěvku činí nejvýše 0,25násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla uzavřena dohoda o překlenovacím příspěvku. V roce 2014 představuje částku 6155 Kč a Úřad práce tudíž může poskytnout překlenovací příspěvek maximálně do výše 30 755 Kč.
Žádost o poskytnutí překlenovacího příspěvku a dohoda o poskytnutí překlenovacího příspěvku obsahuje náležitosti, které stanoví zákon o zaměstnanosti pro jednotlivé nástroje aktivní politiky zaměstnanosti (viz výše). V žádosti o překlenovací příspěvek je třeba uvést období, na které má být příspěvek poskytnut, uvede se období od ...... a počet měsíců v rozmezí 1-5. K žádosti o překlenovací příspěvek je třeba přiložit potvrzení o bezdlužnosti a rozbor předpokládaných provozních nákladů s uvedením druhů provozních nákladů, období poskytnutí příspěvku a předpokládané provozní náklady v období v Kč.
Pokud jsou potvrzení o bezdlužnosti k žádosti o zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti Úřadu práce doložena jak na „jméno s uvedením rodného čísla, popř. data narození“, tak i na „identifikační číslo“ a nejsou starší 3 měsíců ke dni podání této žádosti, není třeba je znovu dokládat. Dnem podání žádosti se rozumí den jejího doručení Úřadu práce.
O poskytnutí překlenovacího příspěvku lze požádat nejpozději do 30 kalendářních dnů ode dne uzavření dohody o poskytnutí příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti a poskytnutí příspěvku.
Překlenovací příspěvek se poskytuje jednorázově za celé dohodnuté období a je splatný do 30 kalendářních dnů od uzavření dohody o poskytnutí tohoto příspěvku.
Překlenovací příspěvek se poskytuje na úhradu provozních nákladů, které vznikly a byly uhrazeny v období, na které je překlenovací příspěvek poskytnut.
Provozní náklady, na které lze příspěvek poskytnout
Za provozní náklady, na které lze osobě samostatně výdělečně činné poskytnout překlenovací příspěvek, se považují
a) nájemné a služby s ním spojené, s výjimkou nájemného za bytovou jednotku a služeb s ním spojených,
b) náklady na dopravu materiálu a hotových výrobků,
c) náklady na opravu a údržbu objektu, ve kterém je provozována samostatná výdělečná činnost, pokud je tento objekt ve vlastnictví osoby samostatně výdělečně činné a náklady souvisí s provozováním samostatné výdělečné činnosti.
Je-li součástí výše uvedených nákladů daň z přidané hodnoty a osoba samostatně výdělečně činná není plátcem této daně, považuje se daň z přidané hodnoty za provozní náklad.
V případě, že žadatel (podnikající fyzická osoba) ve formuláři žádosti o překlenovací příspěvek písemně nepožádá, aby Úřad práce podle § 147b zákona o zaměstnanosti sám zjistil, zda nemá zachyceny v evidenci daní daňové nedoplatky, nedoplatky na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění nebo na pojistném a na penále na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, dokládá Úřadu práce, že
a) nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky, a to potvrzením příslušného finančního úřadu, které je vystaveno na „jméno s uvedením rodného čísla, popřípadě data narození“ i na „identifikační číslo“. V případě, že potvrzení vydané finančním úřadem neobsahuje informaci o tom, že bezdlužnosti byla zjišťována i u celního úřadu, žadatel dokládá potvrzení o bezdlužnosti též od celního úřadu,
b) nemá nedoplatek na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění, a to potvrzením zdravotní pojišťovny, u které je sám pojištěn, vystavené na „jméno s uvedením rodného čísla, popř. data narození“ i na „identifikační číslo“; má-li zaměstnance, předkládá potvrzení i od zdravotních pojišťoven, u kterých jsou pojištěni jeho zaměstnance vystavená na „identifikační číslo“,
c) nemá nedoplatek na pojistném a na penále na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, a to potvrzením příslušné správy sociálního zabezpečení, které je vystaveno na „jméno s uvedením rodného čísla, popř. data narození“ i na „identifikační číslo“.
Má-li žadatel některý z výše uvedených nedoplatků a bylo mu povoleno splácení ve splátkách, lze příspěvek poskytnout, není-li v prodlení se splácením splátek. Příspěvek lze poskytnout žadateli i v případě, bylo-li mu povoleno posečkání daně. Tyto skutečnosti je žadatel rovněž povinen doložit.
Důležité doplňující informace
Závěrem je třeba upozornit na velice důležitou skutečnost. Navzdory tomu, že zákon o zaměstnanosti výslovně stanoví, že při zprostředkování zaměstnání se věnuje zvýšená péče uchazečům o zaměstnání, kteří ji pro svůj zdravotní stav, věk, péči o dítě nebo z jiných vážných důvodů potřebují, a řadí mezi tyto uchazeče o zaměstnání i fyzické osoby, které jsou vedeny v evidenci uchazečů o zaměstnání nepřetržitě déle než 5 měsíců a současně deklaruje, že společensky účelná pracovní místa jsou zřizována pro uchazeče o zaměstnání, kterým nelze zajistit pracovní uplatnění jiným způsobem, není na poskytnutí příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa a na poskytnutí překlenovacího příspěvku automaticky nárok. Záleží na zvážení Úřadu práce, zda příspěvek žadateli poskytne či nikoliv.
V případě potřeby bližších informací se můžete obrátit na příslušný úřad práce a informace a formuláře lze rovněž získat na integrovaném portálu MPSV.
  • Zdroj: e-sondy.cz