Předdůchod

  • Zveřejněno: 03.11.2015
  • Autor: JUDr. Jitka Kocianová

U mého zaměstnavatele se zřejmě bude propouštět. Nárok na předčasný starobní důchod nemám. Známá mně říkala, že slyšela něco o předdůchodu. To je něco jiného než předčasný důchod? A jaké jsou podmínky pro jeho výplatu?

Ano, předčasný starobní důchod a předdůchod jsou dva rozdílné důchody.

Předčasný starobní důchod je státní důchod, který je upraven zákonem o důchodovém pojištění.

Předdůchod není státní důchod. Na tento důchod si můžete naspořit formou penzijního spoření. Máte-li na svém doplňkovém penzijním spoření (dříve penzijní připojištění) naspořeno dost peněz a máte pár let před důchodem, můžete začít čerpat předdůchod. Stát za vás po tu dobu zaplatí zdravotní pojištění a také můžete bez omezení vydělávat.

Od kdy můžete jít do předdůchodu

Do předdůchodu můžete odejít o dva až pět let před tím, než dosáhnete důchodový věk muže. Muž tedy může odejít až o pět let dříve, než má nárok na důchod, žena třeba jen o tři roky (podle toho, jak se její důchodový věk liší od důchodového věku stejně starého muže).

Minimální výše čerpání předdůchodu

Abyste mohli využít výhody předdůchodu (viz níže), musíte mít na svém účtu doplňkového penzijního spoření naspořeno dost peněz na to, abyste z něj mohli čerpat předdůchod až do doby, než budete mít nárok na řádný starobní důchod.

Měsíčně vám přitom musí být vyplácena splátka ve výši minimálně 30 procent průměrné mzdy (v současné době cca 7 554 Kč). Přitom výplata předdůchodu nesmí být pozastavena ani přerušena a výše splátek také nesmí klesat.

Na předdůchod musíte mít naspořeno

Před odchodem do předdůchodu musíte mít naspořenou takovou částku, aby vystačila pokrýt celou dobu čerpání předdůchodu. To znamená 181 289 Kč na dvouletý předdůchod, 271 944 Kč na tříletý předdůchod, 362 592 Kč na čtyřletý předdůchod a 453 240 Kč na pětiletý předdůchod.

Pokud nemáte naspořenou celou částku, můžete doplnit chybějící zbytek peněz jednorázovým vkladem před začátkem předdůchodu.

Musíte spořit aspoň 5 let

Abyste mohli začít čerpat předdůchod, musíte být minimálně 5 let účastni na penzijním připojištění či doplňkovém penzijním spoření.

Je předdůchod výhodný?

Výhodou je především to, že stejně jako v předčasném starobním důchodu stát za vás platí zdravotní pojištění. Navíc se vám doba pobírání předdůchodu, kdy nemáte žádný výdělek, nebude počítat při výpočtu státního starobního důchodu, takže krácení řádného starobního důchodu nebude tak velké, jako kdybyste odešli do předčasného důchodu.

Maximální a minimální doba čerpání předdůchodu

Předdůchod můžete čerpat minimálně dva roky a maximálně pět let. O předdůchod můžete požádat, i když vám do důchodu zbývá kratší doba, předdůchod však bude i tak vyplácen minimálně dva roky.

Ukončení předdůchodu

S předdůchodem můžete skončit podle svého uvážení, nejdříve však tři roky před tím, než dosáhnete důchodový věk – tedy v momentě, kdy máte nárok na předčasný starobní důchod. Předčasný starobní důchod, pokud jeho pobírání nepřerušíte a nepracujete a nejste účastni důchodového pojištění, je trvale krácený, takže pokud máte naspořeno dost peněz, je výhodnější pobírat předdůchod až do řádného starobního důchodu.

Vliv čerpání předdůchodu na výši starobního důchodu

Pro účely výpočtu starobního důchodu je doba pobírání předdůchodu dobou vyloučenou, což znamená, že nebude mít negativní dopad na výši osobního vyměřovacího základu, ze kterého se starobní důchod počítá. Například 2 roky pobíráte předdůchod, u kterého jste nepracovali, takže se tyto dva roky nebudou počítat do počtu odpracovaných let, a tím se vám „nerozmělní“ průměrný příjem za odpracované roky.

Pobírání předdůchodu není ale dobou pojištění ani náhradní dobou pojištění. Doba jeho pobírání tedy nebude započítána do celkové doby pojištění pro stanovení procentní výměry starobního důchodu.

U předdůchodu můžete pracovat

Právní úprava nebrání tomu, aby člověk, který čerpá předdůchod, současně pracoval. V případech, kdy příjemci předdůchodu budou zároveň vykonávat výdělečnou činnost, která zakládá účast na pojištění, budou mít možnost volby mezi hodnocením doby pobírání předdůchodu jako vyloučené doby nebo hodnocením vyměřovacích základů (příjmů) z výdělečné činnosti.

Jak již bylo uvedeno, předdůchod není dávkou důchodového pojištění vyplácenou státem, je produktem doplňkového penzijního spoření (dříve penzijního připojištění), který od 1. 1. 2013 zavedl zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření, a další právní předpisy. Vysvětlení podmínek čerpání předdůchodu proto podávají pracovníci penzijních společností, u kterých má klient uzavřenou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření (penzijním připojištění).

O nárocích na „státní“ starobní důchod a způsobu jeho výpočtu poskytnou bližší informace každý pracovní den pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení nebo call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle 257 062 860.

Právní předpisy:

Zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření, § 19, § 20

Zákon č. 42/1994 Sb., o penzijním připojištění se státním příspěvkem

Nařízení vlády č. 361/2012 Sb., o sdělení klíčových informací pro účastníky doplňkového penzijního spoření a důchodového spoření

 

 

  • Zdroj: portal.osunios.cz