Předčasný starobní důchod

  • Zveřejněno: 10.11.2015
  • Autor: JUDr. Jitka Kocianová

V zaměstnání mně hrozí výpověď z důvodu nadbytečnosti. Do starobního důchodu mně chybí 5 let a obávám se, že práci nenajdu. Ráda bych proto věděla, jak je to s tím předčasným důchodem.

Od 1. 1. 2010 zákon o důchodovém pojištění upravuje již jen jeden druh starobního důchodu před dosažením důchodového věku (dále jen „předčasný starobní důchod“).

Jaké jsou podmínky vzniku nároku na předčasný starobní důchod

1. získání potřebné doby pojištění

Základní podmínkou, která musí být splněna, je získání potřebné doby pojištění, a to doby pojištění stanovené zákonem.

Potřebná doba pojištění pro nárok na starobní důchod osob, které dosáhly důchodového věku v roce 2015, je nejméně 31 let, případně 30 let doby pojištění bez náhradních dob pojištění.

Nejméně 20 let pojištění, případně 15 let doby pojištění bez náhradních dob pojištění, postačí osobám, které v roce 2015 dosáhly věku aspoň o 5 let vyššího, než je důchodový věk muže stejného data narození.

2. dosažení určitého důchodového věku

Nárok na předčasný starobní důchod pak vzniká v závislosti na dosaženém důchodovém věku:

- pokud důchodový věk pojištěnce činí alespoň 63 let, vzniká nárok nejdříve dosažením věku alespoň 60 let, a za předpokladu, že do dosažení důchodového věku ode dne, od něhož se starobní důchod přiznává, chybí nejvýše 5 roků nebo

- je-li důchodový věk pojištěnce nižší než 63 let, nárok na předčasný starobní důchod vzniká nejdříve ode dne, od kterého do dosažení důchodového věku chybí nejvýše 3 roky.

I nadále platí, že tento důchod lze přiznat nejdříve ode dne podání žádosti o tento důchod, přičemž za den vzniku nároku se považuje den, od něhož je přiznán, a v případě přiznání předčasného starobního důchodu nevzniká nárok na starobní důchod.

Jaká je výše předčasného starobního důchodu

Výše procentní výměry předčasného starobního důchodu činí:

- za každý celý rok pojištění 1,5 % výpočtového základu měsíčně, pokud se nekryje s dobou účasti pojištěnce na důchodovém spoření,

- nebo 1,2 % výpočtového základu měsíčně, kryje-li se s dobou účasti pojištěnce na důchodovém spoření.

Takto stanovená výše se snižuje za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne přiznání důchodu do dosažení důchodového věku o:

- 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů

- 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne

- 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne

Může se u předčasného starobního důchodu pracovat?

Pokud jste odešli do předčasného starobního důchodu a dosud jste nedosáhli důchodového věku, vaše možnosti přivýdělku jsou značně omezené. Zákon říká, že nesmíte vykonávat žádnou výdělečnou činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění. V roce 2015 jsou to následující činnosti:

- dohoda o provedení práce do 10.000 Kč/měsíc,

- zaměstnání malého rozsahu, tj. do 2.499 Kč/měsíc,

- podnikání jako OSVČ do rozhodné částky 63.865 Kč za rok (v roce 2014 platila částka 62.261 Kč/rok) – příjmy po odečtu výdajů.

Pokud překročíte výše uvedené částky, budete muset ČSSZ vrátit důchod za příslušný měsíc, v případě OSVČ dokonce za celý rok. (Rozhodná částka platí při podnikání po celý kalendářní rok. V případě kratší samostatné výdělečné činnosti se poměrně krátí i rozhodná částka.)

Vykonává-li poživatel starobního důchodu přiznaného před dosažením důchodového věku výdělečnou činnost v cizině, nemá tato výdělečná činnost vliv na výplatu jeho důchodu, nestanoví-li jinak mezinárodní smlouva o sociálním zabezpečení, kterou je ČR vázána.

Pobírání předčasného starobního důchodu můžete přerušit, když si ještě před dosažením důchodového věku najdete zaměstnání. Nástup do zaměstnání, které zakládá účast na pojištění, však musíte oznámit ČSSZ a ta výplatu důchodu zastaví. Až zaměstnání ukončíte nebo dosáhnete důchodového věku, požádáte si o obnovení výplaty důchodu. Důchod pak může být zvýšen s ohledem na dobu, kterou jste po přiznání předčasného důchodu odpracovali.

Od dosažení důchodového věku pak může i příjemce předčasného důchodu vykonávat výdělečnou činnost bez jakéhokoliv omezení.

Výše předčasného starobního důchodu, který byl přiznán před 1. 1. 2010 (tedy na který vznikl nárok před 1. 1. 2010), se i při přepočtu z důvodu výdělečné činnosti, vykonávané bez pobírání tohoto důchodu, stanoví podle předpisů účinných před 1. 1. 2010. To znamená, že procentní výměra se snižuje vždy o 0,9 % výpočtového základu za každých 90 i započatých kalendářních dnů i v případech, že „scházející doba“ je delší než 720 dnů.

Ode dne dosažení důchodového věku se podmínky pro výplatu předčasného starobního důchodu posuzují obdobně jako u starobního důchodu.

Pro úplnost celé informace o předčasném důchodu připomínám, že je rozdíl mezi předčasným starobním důchodem (dostáváte jej od státu) a předdůchodem (sami si na něj můžete naspořit formou důchodového spoření).

O předčasném starobním důchodu vám poskytnou bližší informace každý pracovní den pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení nebo call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle 257 062 860.

Právní předpis:

Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění

 

 

 

 

  • Zdroj: portal.osunios.cz