Výkon odborových činností, jako je účast na schůzích, konferencích nebo sjezdech, řadí zákoník práce mezi překážky v práci na straně zaměstnance z důvodu obecného zájmu. Podle ustanovení § 200 zákoníku práce platí, že činnosti, které jsou předmětem překážky v práci na straně zaměstnance z důvodu obecného zájmu, mají být vykonávány především mimo pracovní dobu, tedy v době odpočinku zaměstnance tak, aby nedošlo k jejich kolizi s povinností vykonávat v předem rozvržené směně práci.
Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod. Se zaměstnavatelem se nemůžeme shodnout na tom, zda mi za tuto dobu přísluší přesčasový příplatek. Podle mého názoru jednoznačně ano, když se jedná o dobu mimo plánovanou směnu.
Pokud výkon této činnosti zasáhne do pracovní doby, přísluší zaměstnanci podle ustanovení § 203 odst. 2 písm. b) zákoníku práce právo na pracovní volno. Nebylo-li ovšem dohodnuto nebo stanoveno nic jiného, poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci toto pracovní volno jako neplacené, tedy bez náhrady mzdy. Jestliže by tedy naplánovaná schůze zasáhla do pracovní doby, musí zaměstnavatel po dobu jejího trvání omluvit vaši nepřítomnost v práci, ale nemá povinnost poskytnout vám za tuto dobu mzdu ani náhradu mzdy. Tím spíše pak zaměstnavateli nemůže vzniknout povinnost poskytnout vám náhradu mzdy za dobu, kdy se v souladu se zákoníkem práce účastníte odborové schůze ve svém volnu v době, která není pracovní dobou a tedy ani prací přesčas. Za dobu účasti na schůzi odborové organizace vám tedy právo na náhradu mzdy ani na příplatek za práci přesčas nevzniká.