Osobní ochranné pracovní prostředky zaměstnanců školky

  • Zveřejněno: 02.06.2014
  • Autor: (zr)

Má učitelka mateřské školy nárok na osobní ochranné pomůcky? Pokud ano, na jaké? A mají na ně nárok provozní zaměstnanci? Mám na mysli uklízečky a zaměstnance, kteří v mateřské škole vydávají dětem obědy (dovezené, kterou ani neohřívají, protože jsou dostatečně teplé) a připravují jim (vyrábějí) svačiny. Zaměstnavatel tvrdí, že nárok podle příslušné vyhlášky neexistuje.

V § 104 zákoníku práce je mimo jiné uvedeno:

(1) Není-li možné rizika odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany nebo opatřeními v oblasti organizace práce, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky. Osobní ochranné pracovní prostředky jsou ochranné prostředky, které musí chránit zaměstnance před riziky, nesmí ohrožovat jejich zdraví, nesmí bránit při výkonu práce a musí splňovat požadavky stanovené zvláštním právním předpisem.
(2) V prostředí, v němž oděv nebo obuv podléhá při práci mimořádnému opotřebení nebo znečištění nebo plní ochrannou funkci, přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele jako osobní ochranné pracovní prostředky též pracovní oděv nebo obuv.
(3) Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.
(4) Zaměstnavatel je povinen udržovat osobní ochranné pracovní prostředky v použivatelném stavu a kontrolovat jejich používání.
(5) Osobní ochranné pracovní prostředky, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele bezplatně podle vlastního seznamu zpracovaného na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce.
(6) Vláda stanoví nařízením bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků a ochranných nápojů.“ (Pozn. aut. - jedná se o vyhlášku č. 495/2001 Sb.)
Z výše uvedeného vyplývá, že zaměstnavatel je povinen zpracovat vlastní seznam osobních ochranných pracovních prostředků, který zpracuje na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce. Bez znalostí rizik a konkrétních podmínek práce nelze proto kvalifikovaným způsobem na váš dotaz odpovědět.
Požadujte po zaměstnavateli odůvodnění jeho stanoviska, proč nárok na osobní ochranné pracovní prostředky nemáte. Jestliže vám to nevysvětlí, máte možnost se obrátit na odborovou organizaci - pokud u zaměstnavatele nepůsobí, máte možnost se obrátit na zřizovatele. Samozřejmě je ale třeba pečlivě zvážit, zda se tím „nezkomplikuje“ váš vztah se zaměstnavatelem.
  • Zdroj: e-sondy.cz