Dne 30. 3. 2016 jsem se dohodl se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru. Pracovní poměr mně končí dne 30. 4. 2016. Zaměstnavatel mi však nevyplatil mzdu za měsíc únor. Mohu k 16. 4. ukončit pracovní poměr okamžitě?
Předpokládám, že dohoda se zaměstnavatelem o ukončení pracovního poměru je písemná. Chcete-li proto nyní dohodu zrušit a nahradit ji jinou formou ukončení pracovního poměru, musel byste se na zrušení dohody jedině dohodnout se zaměstnavatelem.
V případě, že se na zrušení dohody o ukončení Vašeho pracovního poměru dohodnete a následně byste chtěl pracovní poměr zrušit okamžitě, je třeba vědět následující:
- Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 56 odst. 1 písm. b).
- Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku (§ 140 odst. 1).
- Pravidelný termín výplaty mzdy nebo platu musí být sjednán, stanoven nebo určen v rámci období uvedeného v § 140 odst. 1.
Z uvedeného by pro Vás platilo, že mzda za měsíc únor musí být vyplacena nejpozději do 31. 3., ale teprve nebudete-li mít mzdu na účtu do 15. 4., pak teprve byste mohl okamžitě zrušit pracovní poměr.
V každém případě, Vám nebyla mzda v pravidelném výplatním termínu vyplacena, proto doporučuji, abyste zaměstnavateli prokazatelným způsobem (osobně na podatelně zaměstnavatele, doporučený dopis) sdělil, že Vám dluží mzdu ve výši (uvedete částku) Kč a že požadujete, aby Vám byla mzda poukázána na Váš účet nejpozději do (uvedete datum), jinak že celou záležitost budete řešit soudní cestou.
Pokud ani toto nepomůže a zaměstnavatel Vám bude dál dlužit mzdu, pak máte tyto možnosti:
- podat k okresnímu soudu v místě sídla zaměstnavatele žalobu na plnění v kombinaci s návrhem na vydání platebního rozkazu;
- podat insolvenční návrh na zaměstnavatele podle zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon);
- v případě, že již u zaměstnavatele bylo zahájeno insolvenční řízení, je možné uplatnit své mzdové nároky u úřadu práce v souladu se zákonem č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších přepisů (o insolvenci zaměstnavatele); informace naleznete na http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence. Veškeré informace, jak postupovat, získáte na úřadu práce.
Kdy je zaměstnavatel v úpadku a kdy tedy i Vy jako věřitel můžete podat insolvenční návrh na zaměstnavatele?
Dlužník (zaměstnavatel) je v úpadku, jestliže má:
a) více věřitelů (alespoň dva zaměstnanci) a
b) peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a
c) tyto závazky není schopen plnit (dále jen „platební neschopnost“).
Má se za to, že dlužník není schopen plnit své peněžité závazky, jestliže:
a) zastavil platby podstatné části svých peněžitých závazků, nebo
b) je neplní po dobu delší 3 měsíců po lhůtě splatnosti, nebo
c) není možné dosáhnout uspokojení některé ze splatných peněžitých pohledávek vůči dlužníku výkonem rozhodnutí nebo exekucí, nebo
d) nesplnil povinnost předložit seznamy o majetku, závazcích, zaměstnancích apod., kterou mu uložil insolvenční soud.
V případě, že se rozhodnete pro jakoukoliv formu možného řešení vymáhání dlužné mzdy, doporučuji Vám, abyste vyhledal právní pomoc.