Objednal jsem si zboží na internetu. Při dodání jsem zaplatil cenu, protože jsem si vybral platbu dobírkou. Po rozbalení zásilky se mi nelíbil odstín barvy ani tvar výrobku, který v katalogu vypadal jinak. Rozhodl jsem se zboží vrátit. Učinil jsem tak 4 dny poté, co jsem zboží obdržel. Za tři dny se mi telefonicky ozval zaměstnanec e-shopu. Řekl mi, že nemám na odstoupení právo, protože jsem ho vybalil z původního obalu, který je tím poškozený. Nechápu! Jak bych mohl zboží vidět přes krabici! Mám šanci na to, aby si zboží vzali zpět a vrátili mi peníze?
Vypadá to, že prodejce zkusil, zda se necháte odradit. Nenechte! Právo je na vaší straně! Písemnou formou (ne telefonicky) sdělte podnikateli, aby postupoval podle zákona, protože odstoupení je platné, neboť to vyplývá ze zákona. Je zcela jasné, že při převzetí a kontrole dodaného zboží musíte krabici otevřít. V žádném případě tento úkon nezpůsobuje nemožnost odstoupení od kupní smlouvy (dále též jen smlouvy).
Vy jako spotřebitel máte právo, a to bez udání důvodu, odstoupit od kupní smlouvy uzavřené na dálku nebo mimo obchodní prostory. Můžete tak učinit do 14 dnů od uzavření smlouvy. Prodejce naopak nemá právo posuzovat či jakkoliv rozhodovat (přijímat či zamítat) o odstoupení od smlouvy. Odstoupení je platné dnem doručení prodejci.
V případě, že prodejce-podnikatel nesplnil svoji obecnou informační povinnost, lhůta se prodlužuje. Podnikatel musí v rámci své informační povinnosti poučit spotřebitele o právu odstoupit od smlouvy. Pokud tak neučiní, prodlužuje se lhůta pro odstoupení o rok, tzn. na rok a 14 dní. Podnikatel má v takové situaci možnost svoji povinnost splnit dodatečně a spotřebitele poučit. Poté následující den běží již jen čtrnáctidenní lhůta. Proto je třeba si pečlivě přečíst kupní smlouvu včetně všeobecných obchodních podmínek.
Zjistíte tím, zda vám podnikatel poskytl informace jasně, srozumitelně a v jazyce, ve kterém uzavírá smlouvu. Ještě před uzavřením smlouvy musí poskytnout tyto informace: identifikační údaje o podnikateli a kontakt. Dále pak informace o ceně zboží, jeho označení, dodací podmínky a odpovědnost za vady atd. Podnikatel má u smluv uzavřených na dálku i speciální informační povinnost. Podrobnosti viz ust. 1811 odst. 2, ust. § 1820 odst. a 1 1826 odst. 1 občanského zákoníku (dále též OZ). Veškeré zákony najdete na internetu např. na www.zakonyprolidi.cz.
Jak jsem uvedla, můžete odstoupit od smlouvy uzavřené na dálku i mimo obchodní prostory ve lhůtě 14 dnů, a to bez uvedení důvodů odstoupení.
Lhůta 14 dnů začíná běžet:
- ode dne uzavření smlouvy nebo:
- ode dne převzetí zboží,
- od převzetí poslední části dodávky zboží,
- od převzetí první dodávky zboží, pokud spočívá v opakované dodávce zboží.
Tato lhůta bude dodržena, i když poslední den lhůty předáte zboží k přepravě dopravci (např. České poště).
Jak odvolání napsat?
Má-li podnikatel na svých internetových stránkách vzorový formulář pro odstoupení od smlouvy, odstupte od smlouvy vyplněním a odesláním tohoto formuláře.
Pokud formulář na jeho stránkách nenajdete, můžete využít tento vzor:
_________________________
Jméno a příjmení spotřebitele ................................................
Adresa ......................................................................................
Telefon a e-mail .......................................................................
Jméno a příjmení podnikatele .................................................
IČ podnikatele ..........................................................................
Adresa sídla podnikatele ........................................................
V ..................... dne .....................
Věc: Odstoupení od kupní smlouvy uzavřené na dálku
Vážení,
dne ........ 2015 jsem s Vámi prostřednictvím prostředku komunikace na dálku uzavřel kupní smlouvu, jíž jsem si od Vás koupil (název zboží, značka). Toto zboží mi bylo doručeno dne ........ 2015 společně s dokladem o koupi – faktura č. .............................................., jejíž kopii v příloze zasílám.
Využívám svého práva, které mi vyplývá z ust. § 1829 odst. 1 ve spojení s ust. 1818 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a od výše uvedené kupní smlouvy odstupuji.
Zakoupené zboží zasílám zpět v samostatné doporučené zásilce (nebo zboží zasílám společně s tímto průvodním dopisem), zároveň Vás žádám o vrácení kupní ceny dle přiložené faktury ve výši ........ Kč, včetně poštovného a balného ve výši ........ Kč, které jsem při koupi výše uvedeného zboží zaplatil. Celkem zašlete částku ........ Kč. Poukažte ji bez zbytečného odkladu nejpozději do 14 dnů, jak Vám to ukládá zákon, ode dne odstoupení od smlouvy na účet č. ..................... vedený u .................(váš peněžní ústav).
S pozdravem
..............................................
váš podpis
__________________________________________________
Přílohy: uvést přiložené kopie dokladů (faktura, korespondence v této věci apod.).
UPOZORNĚNÍ! Nikdy neposílejte originály, ani kdyby je po vás prodejce chtěl! Ty jsou vaše a v případě potřeby vám poslouží jako důkazní prostředky.
Jak odstoupení odeslat?
Odstoupení od smlouvy i vrácené zboží je nejlépe zaslat doporučeně, na dodejku. Dodejka se vám vrátí s podpisem prodejce, který stvrzuje převzetí poštovní zásilky.
Zvláštní charakter zboží:
Pokud jde o zboží rozměrné (nebo je zásilka zvláštní svým charakterem např. zvíře), jehož povaha neumožňuje odeslání obvyklou poštovní cestou, pak si podnikatel převezme zboží od spotřebitele v jeho domácnosti na své náklady. Podnikatel je následně povinen nejpozději do 14 dnů od obdržení odstoupení vrátit všechny přijaté peněžní prostředky, a to včetně nákladů na dodání. Není však povinen tak učinit dříve, než mu vrátíte zakoupené zboží.