Nevyplacené odstupné a podpora v nezaměstnanosti

  • Zveřejněno: 14.03.2017
  • Autor: Ing. Marcela Hříbalová, úsek odborové politiky OS KOVO

Má žena dostala výpověď z nadbytečnosti. Její zaměstnavatel jí však nevyplatil v řádném termínu odstupné. Na její dotaz jí bylo sděleno, že odstupné dostane se zpožděním. Já jsem již v předčasném starobním důchodu a dostali jsme se do špatné finanční situace. Půjčovat peníze si nechceme. Má žena nárok na podporu v nezaměstnanosti a kdy?

Uchazeči o zaměstnání, kterému bylo z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné, odbytné nebo odchodné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, ze kterých byla odvozena minimální výše odstupného, odbytného nebo odchodného stanovená jinými právními předpisy (§ 44a zákona č 435/2004 Sb., o zaměstnanosti).

Přitom není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celkovou dobu stanovenou tímto zákonem. Pro dobu do roku 2011 pro neposkytování podpory v nezaměstnanosti nebylo rozhodné, zda odstupné, odbytné nebo odchodné bylo skutečně vyplaceno.

I v případě, že je zaměstnavatel svému zaměstnanci neposkytl, ale podle platných právních předpisů poskytnout měl, neměnilo se nic na předchozím ustanovení. Protože však řada uchazečů o zaměstnání při aplikaci těchto ustanovení neměla prostředky k obživě, bylo rozhodnuto novelou zákona kompenzovat těmto uchazečům vzniklou újmu po dobu, po kterou se jim podpora v nezaměstnanosti nemůže poskytovat.

Celkovou částku vyplacené kompenzace je zaměstnavatel povinen uhradit úřadu práce – neučiní-li tak zaměstnavatel dobrovolně, je na něm dlužná částka vymáhána příslušným celním úřadem. Výše této kompenzace se stanoví jako násobek doby, za kterou náleží odstupné a 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely.

O výši vyplacené kompenzace informuje krajská pobočka úřadu práce zaměstnavatele do tří pracovních dnů od nabytí právní moci rozhodnutí. Zaměstnavatel je povinen uvedenou částku úřadu práce uhradit do 10 pracovních dnů od doručení této informace, a to i v případě, že dlužné odstupné již vyplatil. Nesplnění této povinnosti oznamuje krajská pobočka úřadu práce celnímu úřadu příslušnému podle sídla zaměstnavatele, který je právnickou osobou, nebo bydliště zaměstnavatele, který je fyzickou osobou. Neuhrazenou částku vyplacené kompenzace vymáhá na zaměstnavateli celní úřad.

 

 

 

 

 

  • Zdroj: oskovo.cz, Kovák