V prosinci 2014 byla uzavřena smlouva mezi pronajímatelem a mnou – nájemcem – na dobu určitou, a to do 30. 6. 2015. Písemná nájemní smlouva je uzavřena jen mezi mnou a majitelkou bytu s tím, že zálohy za služby jsme si dohodly ústně. Majitelka věděla, že se do bytu stěhuje více osob. Od rodičů majitelky bytu jsme se dozvěděli, že se majitelka musí z ciziny vrátit dříve, a v ten okamžik nám došel e-mail, že jsme porušili hrubým způsobem nájemní smlouvu, protože je nás v bytě víc, a chce abychom jí zaplatili vyšší nájemné, nebo se odstěhovali. Jediná změna, která nastala, je ta, že přítel má u sebe syna z předešlého vztahu z důvodu nastalých životních změn; po 14 dnech byla majitelce tato změna oznámena (prostřednictvím skypu – jelikož žije v cizině) s tím, že nevíme na jak dlouho, že se situace bude přizpůsobovat stavu věci. Nicméně jsme si vědomi, že dle zákoníku již nelze po 2 měsících tuto osobu počítat za návštěvu. K tomuto nedošlo a hlavně 9. 4. se dítě na 14 dní opět vrací k matce. Mé otázky zní, zdali nám majitelka bytu může dát okamžitou výpověď z nájmu za zvlášť hrubé porušení smlouvy bez výpovědní lhůty i přesto, že naše smlouva i zákoník říká, že zde musí být výpovědní lhůta. Když udá majitelka bytu ve výpovědi jako důvod ukončení nájemní smlouvy, že se musí vrátit z pracovní cesty a nemá kde bydlet, musíme se hned vystěhovat, bez lhůty? Jakou váhu má smluvní dohoda? Jaké máme možnosti, abychom neskončili na ulici ze dne na den, o co se opřít a jak se bránit?
Nájem na dobu určitou i neurčitou lze ze strany pronajímatele vypovědět bez výpovědní doby (tzv. okamžitá výpověď pro porušení povinností nájemcem zvlášť závažným způsobem. V § 2291 odst. 2 jsou tyto zvlášť závažné způsoby vyjmenovány a dále je lze různě vyčíst z důvodové zprávy k občanskému zákoníku.). Nesplnění oznamovací povinnosti o počtu osob je však spíše vykládáno jako hrubé porušení nájemcových povinností vyplývajících z nájmu, kdy je dán důvod k výpovědi. Jedině soud by však mohl rozhodnout, zda se u případného nesplnění oznamovací povinnosti nájemcem jedná o hrubé porušení, nebo o porušení povinností nájemce zvlášť závažným způsobem.
V případě okamžité výpovědi má pronajímatel právo požadovat, aby mu nájemce bez zbytečného odkladu byt odevzdal, nejpozději však do jednoho měsíce od skončení nájmu. V případě výpovědi se jedná o tříměsíční výpovědní dobu, která běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co výpověď došla druhé straně.
Jelikož majitelka bytu s Vámi uzavřela nájemní smlouvu na dobu určitou, nemůže použít jako výpovědní důvod, že byt potřebuje pro své bydlení, a nemůže Vám dát z tohoto důvodu výpověď.
Doporučuji Vám, abyste se s majitelkou bytu pokusila dohodnout na nějakém, pro obě strany přijatelném, kompromisu.