Dohoda o ukončení pracovního poměru

  • Zveřejněno: 29.03.2016
  • Autor: JUDr. Jitka Kocianová

 Před měsícem jsem zaměstnavatele ústně požádal o ukončení pracovního poměru dohodou ke dni 31. 3. 2016. Zaměstnavatel nejprve s tímto návrhem souhlasil, ale zhruba v půlce měsíce mně sdělil, že mě propustí nejdřív 15. 4. 2016. Situace se má tak, že mám nabídku pracovat v zahraničí za dvojnásobek nynějšího platu, který momentálně beru, a možná i víc. Dále mohu přijít o možný kariérní postup a sociální jistoty pro mou rodinu. Problém je v tom, že nabídka netrvá věčně. Nový zaměstnavatel požaduje nástup od 1. 4. 2016. Jsem si vědom, že zaměstnavatel firmy, ve které pracuji, bude mít s mým odchodem nemalé problémy organizačního charakteru, a mám tušení, že po mně bude požadovat náhradu za ušlý zisk. Z mého pohledu se však domnívám, že mi svým jednáním brání v možném kariérním postupu a v lepším finančním zabezpečení mé rodiny. Tímto Vás žádám o pomoc, radu, řešení této nesnadné situace. Domnívám se totiž, že je to trochu omezování mé osoby.

Bohužel postup zaměstnavatele je sice neseriózní (nedodržel slib), ale nemůžeme „nedohodu“ nazvat omezováním. Dohoda je skutečně o tom, že se dvě smluvní strany, v tomto případě zaměstnavatel a zaměstnanec, dohodnou. Škoda, že jste tu dohodu neuzavřeli písemně, což je podmínka daná zákoníkem práce. Doporučuji, abyste tak rychle učinil. Dohodu si sám nachystejte a Vy i zaměstnavatel ji podepište. Stačí jednoduše napsat: Zaměstnavatel (název, zastoupený) a zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště) se dohodli na ukončení pracovního poměru zaměstnance. Pracovní poměr zaměstnance končí dne (datum ukončení pracovního poměru). Datum a podpisy.Nevím, s kým jste o dohodě jednal, ale pokud jste nejednal přímo na personálním nebo se zástupcem vedení zaměstnavatele, ale jen třeba s Vaším přímým nadřízeným, zkuste situaci vysvětlit právě těm vyšším nadřízeným a projednat ji s nimi. Při jednání argumentujte ústním příslibem dohody a Vaší šancí lépe zabezpečit rodinu.

Jinak sám uvádíte, že pokud odejdete „svévolně“, hrozí Vám náhrada škody.

Pokud po všech jednáních dohoda dle Vašich představ nebude možná, pokuste se jednat s novým zaměstnavatelem o pozdějším termínu nástupu.

Dohoda je v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů upravena takto: 

„§ 49

(1) Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem.

(2) Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být písemná.

(3) Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení dohody o rozvázání pracovního poměru.“

 

 

 

  • Zdroj: osunios