Délka zaměstnání jako podmínka pro podporu

  • Zveřejněno: 05.06.2015
  • Autor: JUDr. Jitka Kocianová

Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené jsem odmítla jinou práci, a proto jsem z důvodů organizačních změn dostala výpověď, výpovědní doba uplynula dne 28. 2. 2014. V ochranné lhůtě jsem onemocněla a od 3. 3. 2014 jsem byla do 30. 4. 2015, tj. déle než rok, v pracovní neschopnosti. Poté jsem se šla zaevidovat na úřad práce, ale tam mně sdělili, že nebudu dostávat podporu. Je tato informace správná? Myslela jsem si, že mi pracovní poměr z důvodu nemoci pořád trvá, lístek na peníze jsem odevzdávala svému poslednímu zaměstnavateli, také zápočtový list jsem obdržela až po skončení nemoci.

Dobrý den, uvádíte, že jste dostala výpověď pro nadbytečnost a pracovní poměr skončil dne 28. 2. 2014. Nešla jste do 3 pracovních dnů na úřad práce, abyste se zaevidovala, ale v ochranné lhůtě pro nemoc jste onemocněla a od 3. 3. 2014 do 30. 4. 2015 jste byla nemocná a pobírala nemocenské dávky, které se odvíjejí od Vašeho výdělku v posledním zaměstnání.

Zaměstnavatel Vás z důvodů Vaší nemoci vedl v tzv. mimoevidenčním stavu, ale Váš pracovní poměr, podle toho, co jste sama uvedla, skončil 28. 2. 2014.

Po ukončení nemoci jste šla na úřad práce, kde Vás musí přijmout do evidence, ale podpora v nezaměstnanosti Vám nenáleží, jelikož nesplňujete podmínku, tj. že jste v posledních dvou letech musela být zaměstnána alespoň 12 měsíců. Za dobu zaměstnání se sice počítá i tzv. náhradní doba, tj. ve Vašem případě rodičovská dovolená, ale tím, jak jste byla nemocná déle než rok, se Vám i tato náhradní doba zkrátila.

Bohužel tuto uvedenou podmínku nesplňujete. Tato situace nelze zvrátit.

  • Zdroj: portal.osunios.cz