Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. V § 217 odst. 1 je stanoveno, že dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.
Zaměstnavatel, aniž by k tomu existovaly nějaké provozní důvody, trvá na tom, že si musíme do konce roku sami naplánovat výběr veškeré dovolené, která nám za tento rok zbývá, a že žádný převod - ani 5 dnů, o kterých hovoří zákoník práce - do dalšího roku neumožní. Má na to právo?
Pouze pokud zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody v určení dovolené zaměstnanci v roce, ve kterém mu vzniklo právo na dovolenou, může její čerpání zaměstnanci určit tak, aby ji vyčerpal nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.
Rozhodl-li tedy zaměstnavatel, že všichni zaměstnanci musí vyčerpat dovolenou, na kterou jim vznikl nárok v roce 2014, do konce tohoto roku, je to v souladu se zákoníkem práce. Dobu čerpání dovolené je však zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnancům alespoň 14 dnů předem, pokud se s nimi nedohodne na kratší době.