Definici projednání, podle níž jím má být rozuměno jednání mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, případně se zástupci zaměstnanců, s cílem výměny stanovisek a vysvětlení s cílem dosáhnout shody, obsahuje přímo zákoník práce ve svém ustanovení § 278 odst. 3. Ve vaší kolektivní smlouvě tak došlo v zásadě jen k převzetí této definice.
V kolektivní smlouvě máme článek nazvaný Projednání, kterým se rozumí jednání mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, popř. zástupci zaměstnanců, za účelem dosažení shody. Dále je zde obsažena mimo jiné i povinnost projednání výpovědi zaměstnanců, kteří odpracovali v podniku více než 25 let a jsou starší 50 let. Zajímalo by nás, zda může zaměstnavatel takovému zaměstnanci dát výpověď např. z organizačních důvodů nebo nadbytečnosti. Kdyby dotyčný zaměstnanec přece jen takovou výpověď obdržel, je nějaká možnost se bránit?
Podle § 61 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen projednat s odborovou organizací rozvázání pracovního poměru výpovědí nebo okamžitým zrušením s jakýmkoli zaměstnancem, nikoli jen se zaměstnancem, který pracoval u zaměstnavatele po určitou stanovenou dobu nebo dosáhl určitého věku. Vámi citované ujednání v kolektivní smlouvě tedy nelze chápat tak, že by v kolektivní smlouvě byla dojednána nějaká nová, zákonu neznámá povinnost zaměstnavatele. Došlo spíše jen k určitému převzetí, resp. zdůraznění této povinnosti zaměstnavatele.
Ve svém ustanovení § 19 odst. 2 zákoník práce určuje, že když zákon požaduje, aby bylo právní jednání (například výpověď) předem projednáno s odborovou organizací, není možné považovat toto jednání za neplatné jen z toho důvodu, že k projednání nedošlo. Znamená to, že předchozí projednání výpovědi s odborovou organizací musí být považováno za jakousi pořádkovou náležitost, které je zaměstnavatel povinen vyhovět. Pokud se tak ale nestane, nemá tato skutečnost sama o sobě žádný vliv na platnost výpovědi. Půjde však o porušení povinnosti zaměstnavatele, které by mohlo být zahrnuto pod skutkovou podstatu správního deliktu na úseku pracovního poměru nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr podle § 25 zákona o inspekci práce. Za spáchání takového správního deliktu by mohla být zaměstnavateli uložena pokuta až do výše 300 000 Kč.
Korektně jednající zaměstnavatel, kterému záleží na zachování sociálního smíru a dlouhodobě harmonických vztahů se zaměstnanci a jejich zástupci, své projednací povinnosti vůči odborové organizaci, která u něj působí, plní. Předchozí projednání výpovědi má směřovat k tomu, aby se odborová organizace jako zástupce zaměstnance mohla k záměru rozvázat s ním pracovní poměr vyjádřit, upozornit na případný nesoulad s právními předpisy, případně navrhnout jiné řešení dané situace.