Chtěla bych si objednat zájezd přes slevový portál, neustále však slyším o různých podvodech. Mám obavy, abych také nenaletěla. Snažím se snížit nebezpečí na minimum, a ptám se tedy předem. Na co si mám dát pozor? Mám vůbec nějaké záruky, že bude plněno, když zaplatím? Co když třeba zkrachují? Vrátí mi slevový portál peníze, nebo se budu muset dohadovat s tím, kdo slevu nabízí? Na co si mám dát pozor, abych sice nevlastnila kus papíru s nějakým nárokem, ale to nebylo vše? Kontroluje vůbec někdo činnost těchto portálů?
Ráda bych vám poděkovala za položený dotaz. Jsem přesvědčena, že odpovědi využijete nejen vy, ale i ostatní čtenáři. V dnešní době, kdy tuto činnost provozují stovky slevových portálů, je třeba, aby každý měl dostatek informací k tomu, aby se mohl odpovědně rozhodnout, zda nabídky na slevovém portálu využije či nikoli.
Jak nakupovat na slevových portálech a kdo chrání práva spotřebitelů?
1 Prověřte nabídku slevového portálu!
Je nabídka na slevovém portálu skutečně výhodná? Někteří prodejci se mohou snažit spotřebitele oklamat. Proto není od věci si nabídky na slevových portálech ověřit. Můžeme narazit na to, co často vidíme při akcích v obchodech, že obchodník nadsadí původní cenu, aby sleva vypadala bombasticky, a tak dochází k oklamání spotřebitele. Není to pravidlem, ale můžeme na takovou praktiku narazit.
My chceme najít výhodnou nabídku. Je dobré porovnat nabídky na stránkách poskytovatele nebo jinak řečeno inzerenta. Např. pokud nás zaujme pobyt v hotelu na slevovém portálu, najdeme si webové stránky tohoto hotelu a srovnáme ceny nabízené zde. To platí obdobně i u jiných poskytovatelů slev.
2 Prověřte poskytovatele slev!
Nemáte-li s inzerentem, tedy firmou, která slevu nabízí, pozitivní osobní zkušenosti, věnujte čas prověření firmy.
Čeho si všímat?
■ Jaké má firma zkušenosti – zda jde o zavedenou firmu.
■ Jaká je kvalita jejích webových stránek.
■ Jaká jsou hodnocení firmy na internetu (nikoli na slevovém portálu).
■ Jaké mají zkušenosti jiní spotřebitelé.
■ Podívejte se na diskuze na internetu a na spotřebitelské organizace, které na svých stránkách zveřejňují spotřebitelské zkušenosti.
■ Jaké ceny mají jiní obchodníci. Ověřte si, za jakou cenu obdobnou službu nabízejí oni.
Pokud se dovíte negativní informace, nákupu se v tom případě raději vyhněte. Ušetříte si tím řadu problémů a času.
3 Krach!
S tímto nemilým slovem se můžeme setkat ve dvou případech. Pokud dojde ke krachu slevového portálu nebo u inzerenta, tj. poskytovatele služby.
Krach slevového portálu
Při nákupu na slevovém portálu je vždy třeba co nejdříve uzavřít smlouvu. Postačí, abyste si, ihned jak slevu (dále též voucher) zakoupíte, čerpání služby nechali co nejdříve potvrdit od poskytovatele, tím dojde k uzavření smlouvy na poskytnutí služby přímo s poskytovatelem. Za dodání zakoupené věci nebo služby zodpovídá ten, kdo je uveden v kupní smlouvě, tedy prodejce.
Ke každé smlouvě musíte obdržet obchodní podmínky, ty je též třeba si pročíst a pozornost věnovat zejména tomu, jak řeší právě tuto otázku. Pokud by k uzavření kupní smlouvy vůbec nedošlo, museli byste přihlásit svou pohledávku do insolvenčního řízení. Což je dlouhodobý problém s otevřeným koncem, otázkou je, zda se na vaši pohledávku dostane a kolik.
Krach poskytovatele
Při čtení obchodních podmínek slevového portálu také zjistěte, jak v nich mají ošetřenu otázku případu, kdy si zákazník zakoupil voucher a firma zkrachovala. Hledejte ustanovení o tom, zda se slevový portál v tom případě zavázal k tomu, že zákazníkovi poskytne možnost objednání jiného voucheru nebo vrácení peněz.
4 Kdo je pověřen kontrolou slevových portálů?
Slevové portály je pověřena kontrolovat Česká obchodní inspekce. Bližší informace najdete na www.coi.cz. Slevové portály jsou zařazeny pod e-shopy.
Je však třeba zdůraznit, že tyto portály jsou pouhými zprostředkovateli. Proto v praxi dochází k tomu, že se slevové portály brání odpovědnosti. Například na slevových portálech často nejsou uvedeny zákonem předepsané povinné informace. Vzhledem k tomu, že portál je pouhým zprostředkovatelem, nenese za toto pochybení odpovědnost. Ta zůstává na tom, kdo poskytl slevu. Co to znamená pro nás, jsme-li v roli spotřebitele? Jednoduše řečeno – zjistíme, že slevové portály vlastně skoro nic nemohou porušit. V případě, že byste se nedohodli na řešení konkrétního případu, je třeba se obrátit na advokáta, který se touto problematikou zabývá. Seznam advokátů najdete na www.justice.cz nebo na www.cak.cz. Zde je uvedeno jméno advokáta, jeho sídlo i obor práva, kterým se zabývá. Při jednání s vybraným advokátem je třeba pamatovat na to, že advokát nabízí své služby za určitou úplatu a každý advokát má jiné ceny. Vždy se ptejte, jaké ceny má a přibližně kolik by si účtoval za službu, kterou potřebujete. Nebudete-li s jeho cenou souhlasit, oslovte jiného advokáta, případně si srovnejte ceny u více oslovených advokátů.
Věřím však, že k tomuto nedojde a že se na základě informací poskytnutých v tomto článku rozhodnete správně a na pochybné nabídky slev vůbec nebudete reagovat.